Zwalczanie groźnego szkodnika dla rzepaku ozimego

Piękne, żółte pola rzepaku są częstym widokiem w naszym kraju i tej części Europy. Aby rzepak mógł kwitnąć w odpowiedni sposób i być zdrowy, uprawa musi być wolna od szkodników. Jednym z bardzo groźnych szkodników jest słodyszek rzepakowy, z którym rolnicy od lat starają się uporać. Aby to zrobić, trzeba stosować odpowiedniego rodzaju insektycydy, które przyczynią się do trwałego wytępienia szkodnika.

Słodyszek rzepakowy — jak go zwalczać?

zwalczanie słodyszka rzepakowegoMimo swojego niepozornego wyglądu ten owad może być odpowiedzialny za zniszczenie nawet stu procent pąków kwiatowych. To uniemożliwi odpowiedni rozkwit rośliny, i przyczyni się do drastycznego ograniczenia plonów. Dlatego zwalczanie słodyszka rzepakowego ma tak kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokich plonów w gospodarstwie rolnym. Bardzo ważnym aspektem zwalczania szkodników jest obserwowanie ich ilości na roślinie. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie odpowiedniego progu szkodliwości

, od którego zaczyna się wdrażanie planu eliminowania szkodnika z uprawy rzepaku ozimego. W tym celu stosuje się specjalne środki chemiczne, które jest wykonywane cyklami. Kilka zabiegów może przyczynić się do drastycznego zmniejszenia występowania owada na roślinach. Substancjami czynnymi, odpowiedzialnymi za zwalczenie owada są przede wszystkim pyretroidy, neonikotynoidy oraz związki fosfoorganiczne. Ich toksyczne działanie na owada jest utrzymywane kilka dni.

Odpowiednie dawkowanie środków toksycznych dla szkodnika ma kluczowe znaczenie w jego eliminacji z uprawy. Dzięki stosowaniu się do wytycznych producenta środków owadobójczych możliwe jest takie przeprowadzenie zwalczania owada, aby nie dopuścić do uodpornienia się jego organizmu na środek. Kluczowe jest także stosowanie odpowiedniej dawki specyfiku.