ogrodzenia gabionowe

Zen i ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenia gabionowe okazują się mieć zalety, o które nikt nigdy by ich nie podejrzewał i nadają się nawet dla filozofów zen. Bardzo dobrze wpasowują się w estetykę ogrodów karesansui, czyli kamiennych ogrodów, i podnoszą je na zupełnie nowy poziom.

Ogrodzenia gabionowe będą służyły kilku pokoleniom

ogrodzenia gabionoweKaresansui stworzone są harmonijnie z kamieni, piasków i żwirów, wywodzą się z estetyki zen. Duża liczba pustych przestrzeni między kamieniami nastraja bardzo filozoficznie, a ich kontemplacja pomaga w osiągnięciu prawdziwego buddyjskiego oświecenia. Prawdziwa Pustka znana z zen wyrasta na zupełnie nowy poziom, kiedy ogrody karesansui otaczają gabiony. Ponieważ wypełnione są kamieniami, skutecznie odcinają myślicieli od świata zewnętrznego, a świat zewnętrzny od myślicieli: pozwalają nie tylko zablokować obrazy, ale także wytłumiają dźwięki, aby nic nie ośmieliło się zakłócić podniosłej kontemplacji pustej przestrzeni. Ogrodzenia gabionowe, jak zapewnia ich producent, będą służyły nawet kilku pokoleniom myślicieli, więc nie będą musieli zawracać sobie głów szukaniem nowego ogrodzenia. Biorąc pod uwagę ich liczne zalety gabiony tanio wspomagają na drodze do prawdziwego oświecenia. Obecnie nawet w Polsce można spotkać gabiony otaczające działki, na których równo rozsypano żwir i ułożono kilka mniejszych i większych kamieni i głazów.

Niewykluczone, że gabiony na stałe zagoszczą w repertuarze estetyki zen i ogrodów karesansui. Mają ku temu wszelkie predyspozycje i stanowią wręcz uosobienie idei zen. Każda chwila z gabionem da nowy powód do kontemplacji i wyciszenia.