Wygodne biustonosze do karmienia

Wygoda karmiącej piersią mamy jest niezwykle ważna zarówno dla niej samej, jak i dla bobasa. Laktacja nie będzie przebiegała prawidłowo, jeżeli stanik będzie zbyt mały, zniekształcony lub dziecko nie będzie miało swobodnego dostępu do piersi. Źle dobrana bielizna może prowadzić do zastojów pokarmu, a także odrzucenia piersi przez malucha.

Jak dobrać stanik do karmienia?

biustonosze do karmieniaZazwyczaj pomiędzy 8 a 9 miesiącem ciąży piersi przestają się powiększać i wtedy jest najlepszy moment, aby wybierać biustonosze do karmienia. Nie odkładajmy tego zakupu na późniejszy czas, ponieważ stanik będzie potrzebny już w szpitalu, a po urodzeniu dziecka może nie być na to czasu. Staniki tego typu powinny mieć szeroki pas pod biustem, aby prawidłowo go utrzymywać. Należy również pamiętać o odpinanych lub odchylanych klapkach w miseczkach – muszą być miękkie, nie mogą też się deformować w czasie karmienia. Muszą również zapewniać bobasowi wygodny dostęp do mamy. Na początek karmienia warto zainwestować w biustonosz bez fiszbin, wykonany z lekkich, przewiewnych materiałów. W pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana i często dochodzi do nawału mlecznego, młode mamy śpią w stanikach. Jeżeli zaopatrzymy się w bieliznę z fiszbinami, może ona powodować dodatkowy dyskomfort w czasie snu. Staniki do karmienia mają różne kroje. Na początku warto zmierzyć kilka rodzajów, aby dopasować odpowiedni do swojego ciała, najwygodniejszy i odpowiadający naszym potrzebom.

Wygląd piersi po zakończeniu karmienia w dużej mierze zależy od bielizny używanej w czasie ciąży oraz w trakcie laktacji. Nawet najlepsze kremy i balsamy ujędrniające oraz zapobiegające powstawaniu rozstępów nie pomogą, jeżeli nie będziemy używały odpowiedniego biustonosza.