Wybieramy tusze UV do drukarki

Drukarki UV są zbliżone z tradycyjnymi urządzeniami, jakie większość z nas użytkuje w codziennej pracy. Są one jednak skonstruowane w odmiennym celu. Ich zadaniem jest bowiem wykonywanie nadruków różnego rodzaju na tekstyliach, na drewnie, PCV, na kartonach czy na pleksi. Jakie są właściwości drukarek UV i jak dobrać odpowiedni tusz?

Zalety stosowania drukarki UV

tusz uv do drukarkiDrukarki UV pod względem wizualnym znacznie odróżniają się od tradycyjnych drukarek, między innymi zajmują o wiele większą powierzchnię. Najbardziej charakterystycznymi elementami są stały stół oraz zamontowana nad nim głowica. Sama budowa głowicy drukującej ma wiele wspólnych cech z głowicą atramentową, dodatkowym elementem są przede wszystkim lampy LED. Dodatkowo do nadruków wykonywanych na tworzywach oraz na tekstyliach wykorzystywany jest inny tusz, który różni się znacznie składem. Warto wybrać dobry jakościowo tusz uv do drukarki. Jest to specyficzna mieszanina ciekłych polimerów, które są bardzo trwałe, jednak muszą zostać odpowiednio utwardzone. Samo podobieństwo drukarki UV do drukarki atramentowej przekłada się na technikę drukowania. Głowica stopniowo przesuwa się nad stołem, przy czym wystrzeliwuje na rozciągniętym blacie krople tuszu. Z każdą kroplą powstają kolejne linie oraz warstwy zadruku. W tym momencie zastosowanie znajdują lampy LED, które emitują światło ultrafioletowe na zadrukowany obszar w celu polimeryzacji naniesionego atramentu. Tym sposobem ciekły polimer zostaje utwardzony.

Reasumując, jeżeli jesteśmy zainteresowani drukarkami UV, powinniśmy zadbać o zakup odpowiedniego rodzaju tuszu do takiej drukarki. Istotne jest to, aby składał się on z odpowiednich ciekłych polimerów oraz poddawał się utwardzeniu w efekcie działania światła ultrafioletowego.