Wentylacja niezbędna w każdej nieruchomości

Wentylacja jest procesem wymiany powietrza w budynku, zapewniającym dobre samopoczucie ludzi i zwierząt w nim mieszkających (jeśli jest w pełni skuteczna) oraz przyczyniającym się do jego właściwej eksploatacji (zapobiega zawilgoceniu, zagrzybieniu, destrukcji). Istnieje wiele systemów wentylacyjnych, począwszy od wentylacji grawitacyjnej, po mechaniczną.

wentylacjaWentylacja grawitacyjna jest prostym i tanim sposobem wentylowania pomieszczeń. Zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz przez kratkę wentylacyjną, do wnętrza zaś (poprzez nieszczelności w oknach i ścianach lub nawiewniki) napływa powietrze zimne z zewnątrz.
Skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależna jest od warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz budynku (działa prawidłowo, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa od panującej wewnątrz budynku, w przeciwnym razie staję się ona mało skuteczna).
Innym, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jest rekuperacja (wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła). Zużyte powietrze, usuwane z pomieszczeń, ogrzewa świeże powietrze, napływające do nich z zewnątrz. Proces ten odbywa się w specjalnym urządzeniu – rekuperatorze (2 wentylatory i wymiennik ciepła, stąd nazwa – rekuperacja).
Wentylacja z odzyskiem ciepła jest skuteczniejsza, bardziej komfortowa, pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu (dzięki odzyskaniu znacznej ilości ciepła z powietrza usuwanego z budynku), jest jednak droższa od wentylacji grawitacyjnej.
Jeśli zależy nam na utrzymaniu w pomieszczeniach stałej temperatury i wilgotności powietrza, można zdecydować się na klimatyzację. Powietrze, które dostaje się do wnętrza budynku, poddawane jest obróbce, która przyczynia się do uzyskania żądanych parametrów (wilgotność, temperatura).

Klimatyzacja w połączeniu z odpowiednią wentylacją zapewnia właściwą cyrkulację powietrza oraz utrzymuje jego parametry na odpowiednim dla użytkownika poziomie, zapewniając mu w ten sposób dogodne i komfortowe warunki do pracy i funkcjonowania.
Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą kondycją przez wiele lat, postaw na odpowiedni system wentylacyjny i klimatyzacyjny!