Logo

Technika klasyczna – narciarstwo biegowe

Każda dyscyplina sportowa łączy w sobie różne style, techniki, dzięki którym zawodnik może wybrać tą, która najlepiej przypadnie mu do gustu. Narciarstwo biegowe można podzielić na trzy główne style i każdy z nich wymaga innego sprzętu i przygotowania.

narty biegowePierwszy z nich to styl klasyczny, który stosuje się raczej na wyznaczonych torach. Tor zwykle wygląda tak, że na śniegu znajdują się dwa rowki, przeznaczone na narty biegowe. Narty powinny być lekkie, długie i wąskie. Zwykle istnieje na nich specjalne wygięcie, które pozwala na wybicie się z podłoża ze śniegiem. W tym stylu ważna jest również strefa odbicia narty. W jej miejscu znajdują się tzw: „rybie łuski”. Na końcach nart znajdują się woski poślizgowe. Działanie polega na tym, że kiedy zawodnik przenosi swój ciężar ciała na jedną z nart, środkowa część narty, czyli strefa odbicia dotyka śniegu.
Technika klasyczna jest podzielona na kilka sposobów biegów. Można wyróżnić jodełkę, która charakteryzuje się tym, że po biegu na śniegu jest mocniejszy ślad lewej narty. Jodełka to bieg z rozłożonymi nartami bez ślizgu.
Kolejna metoda to klasyczny krok naprzemianstronny. Sposób ten wykorzystuje się przy łagodnych podbiegach. Polega na ślizganiu się na jednej narcie. W tym czasie używa się również kijków na przemian z nartami. Funkcjonuje również inna nazwa tego sposobu – bieg skrzyżny.
Wyróżnia się również jednokrok. Zasada jest taka, że odbija się jedną nartą, przy pomocy kijków, których używa się w tym samym czasie. Stosuje się to wtedy, gdy jest zbyt duża prędkość i raczek na łagodnych szlakach, ponieważ technika wymaga bardzo dużego wysiłku, ze względu na to, że korzysta się jednocześnie z dwóch kijków.
Do płaskich szlaków wykorzystuje się bezkrok. Jest to coś w rodzaju jednokroku, ale bez odbijania się nartami.

Zaczynając swoją przygodę z narciarstwem biegowym warto zaczynać od techniki klasycznej i z czasem przyswajać nowe oblicza tego sportu, które z pewnością się każdemu spodobają. Mogą być używane jako pasja lub jako zawodowy sport.