Sterowane numerycznie frezarki do drewna

Obrabiarki sterowane numerycznie, zaprojektowane z myślą o obróbce skrawaniem to frezarki. Maszyny tego typu przeznaczone są zarówno do płaskich powierzchni, jak i kształtowych, na przykład takich jak koła zębate, rowki, czy gwinty. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce cnc jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału.

Automatyczne maszyny do obróbki drewna

frezarka cnc do drewnaKomputerowa frezarka cnc do drewna sterowana numeryczne zrewolucjonizowała proces obróbki drewnianych komponentów. W tego typu urządzeniach wykorzystujemy komputer do sterowania maszyną, która produkuje konkretne przedmioty. Po umieszczeniu bloku drewna w frezarce cnc, po określonym czasie obróbki otrzymamy gotowy produkt. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną obrabiarkę w automatyczną frezarkę cnc do drewna, będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania. Najczęściej stosowane są frezarki pionowe, poziome lub uniwersalne do drewna. Zastosowanie nowoczesnych technologii obniża koszty produkcji, zwiększa zyski, oszczędza czas i poprawia dokładność pracy. Jest to szczególnie widoczne przy złożonej obróbce. Przekładnie planetarne i listwy zębate o uzębieniu heliakalnym (skośnym) zapewnią pewne i precyzyjne przeniesienie napędu.

Podsumowując, obrabiarki cnc zaliczane do frezarek do drewna, jako główne narzędzie obróbcze wykorzystują frez. Narzędzie to wprawiane jest w ruch obrotowy, a ponadto jest przesuwane w stosunku do materiału poddawanego obróbce. Wyróżnia się jedno i wielowrzecionowe frezarki cnc do drewna. Obróbka drewna za pomocą frezarki cnc pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.