Srebrzenie jako metoda dekoracyjna oraz ochronna

Ze srebra wykonywane są nie tylko kolczyki, naszyjniki, zawieszki, pierścionki i inne formy biżuterii. Srebro to również bardzo dobry materiał, który służy do wykonania powłoki na różne elementy. Srebro idealnie sprawdza się w roli powłok ochronnych oraz technicznych.

Wykorzystanie powłok srebrnych w różnych elementach

precyzyjne srebrzeniePrzedmioty z taką powłoką wykorzystywane są w elektrotechnice oraz elektronice. Srebrzone są np. styki prądowe, które polepszają ich parametry. Srebro to również powłoka dekoracyjno-ochronna. Srebrem pokrywa się często wyroby jubilerskie wspomniane już wyżej, sztućce i inne części zastawy stołowej, elementy mebli, numizmaty i znacznie więcej. Nie wszystkie materiały można jednak od razu pokryć srebrem. Przeciwnie. Wyroby, które są wykonane ze stali albo z żelaza, wcześniej muszą zostać pokryte warstwą miedzianą. Jeśli chodzi o wyroby wykonywane z miedzi albo z jej stopów, to tu można już bezpośrednio pokrywać je srebrem. Srebrne powłoki cechują się wieloma właściwościami. Na pewno są to powłoki, które mają idealne właściwości dla wielu technik wysokiej częstotliwości. Ponadto srebrne powłoki odbijają też promienie świetlne, przez co nie nagrzewają się tak szybko. Takie precyzyjne srebrzenie gwarantuje powłoki, które cechują się opornością chemiczną i korozyjną. Ponadto srebro jest też dobrym przewodnikiem – zarówno pod względem elektrycznym jak i temperaturowym. Srebro to także duże możliwości, jeśli chodzi o tzw. pasywację. Oprócz tego srebrne powłoki mają doskonałą przewodność stykową.

Oczywiście jest kilka technologii srebrzenia, z których korzystają firmy zajmujące się galwanizacją. Wśród nich wyróżnia się zarówno srebrzenie elektrolityczne jak i techniczne z połyskiem, a także srebrzenie twarde oraz chemiczne. Proces wykonuje się w bębnach, kielichach lub na zawieszkach.