Skuteczne lampy na owady

Wraz z przyjściem wiosny, kiedy temperatura na zewnątrz podnosi się o kilka stopni, a świecące słońce zachęca nas do wyjścia na zewnątrz, do naszym domów zaczynają wpraszać się pierwsi nieproszeni goście. Sytuacja znacznie pogarsza się z nadejściem lata, kiedy to w domu wciąż nam coś lata. Jak poradzić sobie z owadami uparcie nawiedzającymi nasze mieszkania?

Jak działają lampy owadobójcze?

lampa owadobójcza lepowaMuchy, osy, komary i inne stworzenia latające, które bez zaproszenia nawiedzają nas w naszych domach potrafią być uciążliwym problemem. Muchy uwielbiają siadać na pozostawionej żywności, roznosząc zarazki. Osy ciężko jest wypędzić, a rozjuszone mogą stanowić poważne zagrożenie, szczególnie dla osób uczulonych na ich jad. Komary natomiast potrafią doprowadzić nas do szewskiej pasji bzycząc cały wieczór przy uchu i powodując swędzące ukąszenia. Bardzo często, zwabione światłem w oknie, zaglądają do nas ćmy, choć nieszkodliwe, mogą przestraszyć, a trzepotanie ich skrzydeł obijających się o okno czy klosz lampy przyprawia o dreszcze. Ciężko jest znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się owadów z naszego domu. Jedyną możliwością wydaje się być pozamykanie wszystkich okien, ewentualnie zamontowanie w nich moskitier. Te z kolei czasem bywają niewygodne w użyciu. Innym rozwiązaniem, prawdopodobnie najskuteczniejszym, są lampy UV na owady. Taka lampa może być zamontowana zarówno w domu, jak i na zewnątrz (np. na balkonie czy tarasie). Jej zadaniem jest zwabienie owada i unieszkodliwienie go, a w jaki sposób, to zależy od konkretnego modelu urządzenia. Lampa owadobójcza lepowa wabi owada emitując widzialne dla niego promienie UV, a zwabiony szkodnik przykleja się do wkładki lepowej, nie mając już możliwości wydostania się z pułapki. Sposób wabienia owada w lampie rażącej jest identyczny, jednak później zwabiona ofiara rażona jest prądem na specjalnym ruszcie. Jeszcze inaczej działa lampa wiatrakowa, która zasysa zwabionego owada do specjalnego pojemniczka, z którego ten nie ma szans się wydostać.

Który z wymienionych modeli lamp na owady jest najskuteczniejszy? Wszystkie są równie skuteczne, jednak konkretny model warto dopasować do przestrzeni, na jakiej ma być używany. Przykładowo, lampy rażące nie mogą pracować w miejscach, gdzie przetwarzana jest żywność, z uwagi na ryzyko przedostania się do niej rozczłonkowanych owadów.