Skuteczne badanie na boreliozę

Powszechnie się uważa, że to dzieci są głównie narażone na ukąszenia kleszczy, jednakże tak nie jest, ponieważ można je znaleźć niemalże wszędzie. Kleszcze są w parkach, na trawnikach, w ogrodach czy lasach, a trzeba zaznaczyć, że mogą się przemieszczać po skórze czy ubraniu.

Jak wyglądają badania na boreliozę?

ile kosztuje badanie na boreliozęKiedyś kleszcze do domu przynosiły zwierzęta domowe, jednakże dziś może to zrobić każdy z nas. Wystarczy spędzić nieco czasu na łonie natury, aby skończyło si eto ukąszeniem, zwłaszcza w sezonie, który trwa każdego roku od marca do października. Lekarze od lat alarmują, że panuje plaga kleszczy, przed którymi należy się strzec. Jeżeli zauważymy na skórze rumień w kształcie owalnym, to z dużym prawdopodobieństwem można ustalić, że ukąsił nas kleszcz będący nosicielem boreliozy. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że ten typowy objaw po ukąszeniu pojawia się tylko u około trzydziestu procent osób. W pozostałych przypadkach może w ogóle nie być po tym śladu, a inne objawy mogą być zbieżne z przeziębieniem, grypą czy zwykłym osłabieniem. Jeśli podejrzewamy, że doszło do ukąszenia przez kleszcza, to warto wykonać specjalne badanie, które jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy zakażenie boreliozą. To, ile kosztuje badanie na boreliozę, zależy od punktu diagnostycznego, w którym będzie je realizować. Przeważnie jest to koszt pomiędzy sto dwadzieścia a sto czterdzieści złotych. Do badania pobierana jest krew, w której szuka się przeciwciał związanych z boreliozą, a wyniki otrzymuje się po siedmiu dniach.

Borelioza może być bardzo przebiegłą chorobą, która przez długi czas będzie dawać znikome objawy, które rzadko są z nią łączone. Dlatego też, tak ważna jest uważna obserwacja swojego ciała, które może nam wiele powiedzieć na temat chorób i infekcji.