Skąd Unia Europejska bierze pieniądze na dotacje?

Często nie zdajemy sobie sprawy skąd biorą się te wszystkie miliardy euro w Unii Europejskiej. Przeciętny Polak na pytanie skąd biorą się dotacje zapewne odpowie, że z Unii. To myślenie jest bardzo błędne, gdyż pieniądze do Unii wpłaca nie kto inny jak państwa członkowskie w tym także i Polska. Obywatele często myślą, że te pieniądze po prostu są, albo że biorą się z powietrza.

Jak finansowane są dofinansowania z unii europejskiej

Flagi Unii EuropejskiejPrzeanalizujmy zatem w jaki sposób Unia Europejska gromadzi swoje fundusze na wszelkiego rodzaju dotacje. Mówi się, że Unia Europejska ma w swojej kasie ponad 1000 miliardów euro, które gromadziła jeszcze od czasów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej czy Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, które były poprzednikami Unii Europejskiej, która powstała w 1992 roku. Do Unii Europejskiej dołączały wtedy tylko najbogatsze kraje Europy jak chociażby Niemcy i Francja. Łatwiej wtedy było gromadzić fundusze i przeznaczyć je na dofinansowania z unii europejskiej. Po kilku latach do Unii zaczęto przyłączać biedniejsze kraje jak np. masowe dodanie do wspólnoty w 2004 roku krajów z części Środkowo – Wschodniej jak np. Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia i tak dalej. Dotacje biorą się w około 69% z tego, że każdy kraj członkowski musi wpłacić równowartość 0,73 procenta swojego Produktu Krajowego Brutto. Wartość ta tym samym nie jest stała dla każdego państwa, bo 0,73 procenta Produktu Krajowego Brutto Niemiec, będzie wynosiło o wiele więcej niż chociażby ten sam procent PKB uzyskanego przez kraj taki jak Litwa czy Estonia. Pieniądze rozdawane są w postaci planów na kilka lat. Dystrybuowane są w taki sposób, aby większą ich część dostawały kraje biedniejsze, głównie te ze wschodu, aby szybciej je przybliżyć do zachodnich standardów. Idea ta jest szczytna, jednakże widać, że niekoniecznie się sprawdza. Miasta w naszej części Europy co prawda pięknieją, bo powstają nowe drogi, jest dużo remontów budynków, a także powstają nowe innowacyjne miejsca w ramach rozmaitych programów, jednakże sytuacja gospodarcza się praktycznie nie zmienia.

Płace teoretycznie rosną, ale rosną wraz z nimi ceny towarów, więc wartość nabywcza pieniądza jest nadal taka sama, a badania sugerują, że nawet mniejsza. Nie pomagają także dofinansowania z unii europejskiej. Dofinansowania unijne dla małych firm i dotacje unijne na rozpoczęcie działalności miały firmom pomóc, ale często je wręcz hamują. Pozyskiwanie dotacji unijnych jest i trudne i łatwe i zależy głównie od projektu. Jak napisać projekt o dofinansowanie? Najlepiej go zlecić firmie zajmującej się pozyskiwaniem środków zewnętrznych.