Siatki wykorzystywane w ogrodach

Ogrodowe siatki cieniujące jak sama nazwa wskazuje stosowane są głównie w sadach, ogrodach, szklarniach i na plantacjach. Poszczególne sytuacje dowodzą jednak, że zakres zastosowań popularnych folii ochronnych jest znacznie szerszy.

Praktyczne zastosowanie siatek do zacienienia

siatki cieniująceSiatki zacieniające, zwane również kamuflażowymi lub asekuracyjnymi, ze względu na zastosowanie dzielą się na trzy rodzaje: cieniówki ogrodowe do uprawy roślin, siatki zacieniające do ogrodzeń i płotów, siatki zacieniające do obiektów sportowych. Praktyczne siatki cieniujące dobrze sprawdzą się w szkółkach, sadownictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Stosowany przede wszystkim do ochrony roślin i sadzonek wrażliwych na promieniowanie słoneczne i inne warunki atmosferyczne oraz apetytu zwierząt wolno żyjących, pomaga zapobiegać zjadaniu lub deptaniu roślin oraz zapewnia optymalne warunki do wzrostu i wegetacji. Siatki tzw. cieniówki z powodzeniem stosowane są również jako przykrycia do szklarni. Jest to niezbędne do ustabilizowania i wzmocnienia całej konstrukcji, a także do skutecznej ochrony upraw. Jest również coraz częściej stosowany jako humanitarne rozwiązanie w walce z kretami i nornikami podczas zakładania nowych trawników i upraw. Dlatego w zależności od stopnia zacienienia siatka ogrodowa może być stosowana również jako osłona terenów rekreacyjnych i sportowych (korty tenisowe, pola golfowe, boiska piłkarskie, place zabaw itp.). Daje cień, chroni przed podmuchami wiatru, oddziela tereny od dróg, parkingów itp. Siatki zacieniające idealnie sprawdzają się jako dodatkowe osłony mocowane do ogrodzeń oraz balustrad tarasowych/balkonowych. Co ciekawe, stają się one również coraz bardziej popularne wśród pszczelarzy, którzy chronią swoje pasieki, a także wyznaczają trasy, którymi owady przemieszczają się w drodze na poszukiwanie pożywienia i z powrotem. Ogrodowa siatka zacieniająca może być również stosowana jako osłona stawów i basenów, zapobiegająca opadaniu liści jesienią. Montaż nad powierzchnią wody pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu i utrzymuje akwarium w czystości. Aby siatka spełniała swoje zadanie, wymagany jest dobry stopień zacienienia.

Jeśli głównym celem twojej siatki ogrodowej jest zapewnienie lekkiego lub umiarkowanego cienia, wybierz mniej gęstą siatkę. Aby uzyskać niemal idealne cienie, użyj siatki, która blokuje do 60% promieni słonecznych. Znaki umieszczone na siatce cieniowania pomogą ci odpowiednio dostosować to ustawienie w razie potrzeby.