Siatka leśna i jej zastosowanie

Spacerując po lesie na pewno natknąłeś się na ogrodzenia z siatki metalowej. Jaka jest jej rola i do czego służy ona w lesie? Jakie uprawy ogradza i przed czym chroni zamontowanie takiej siatki przez leśników? Gdzie jeszcze oprócz upraw leśnych, można ją z powodzeniem zastosować? Jak wygląda jej budowa?

Siatka leśna jako ochrona upraw w lesie

Podstawową rolą siatsiatka leśna producentki, jest ochrona młodych, posadzonych drzew przed zwierzyną, która może wkroczyć na uprawę i ją zniszczyć np. zjadając młode drzewka. Stosuje się ją również przy autostradach i drogach ekspresowych, jako zapora dla zwierząt, które mogłyby wtargnąć na jezdnie. W przypadku kolei, również znajduje zastosowanie przy trakcjach kolejowych, gdzie pełni podobne zadanie. Można ją także stosować, jako ogrodzenie prywatnych pol i pastwisk. Siatka zazwyczaj ma małe oczka na dole i zwiększające się ku górze. Ma to na celu zapobiec przedostaniu się małych zwierząt, które mogłyby prześlizgnąć się przez siatkę o większych oczkach. Do budowy ogrodzeń, używa się elementów drewnianych np. słupków oraz desek. Często jest w nim montowana również furtka. Gdy stawiana jest siatka leśna producent zapewnia jej zwinięcie w rolki, co ułatwia transport i układanie jej np. na samochodach i paletach. Mają zapewnioną różną odporność na rozciąganie i są pokryte warstwą galwaniczną np. ocynkowane.

Siatka leśna wbrew nazwie, nie zawsze używana jest w lesie, mimo, że jest to jej podstawowa rola. Pomaga leśnikom w sadzeniu i odnawianiu lasu. Bez niej, gospodarka leśna byłaby bardzo utrudniona. Oprócz tego, można ją z powodzeniem stosować w ogradzaniu swoich posiadłości i plantacji. Spełnia również swoje zadanie, na placach budowy i terenach inwestycyjnych, na których prowadzone są prace budowlane.