Samochód służbowy i odporność na uszkodzenia

Od wielu lat prowadzę firmę cateringową i często zdarza mi się, że muszę samodzielnie dowozić zamówienia swoim klientom. I tak również było w zeszłym tygodniu, zapakowałam więc jedzenie i wyruszyłam. Mój citroen mimo tego, że jest stary bardzo dobrze daje sobie jeszcze radę. Wbiłam adres w nawigacje i jechałam zgodnie ze wskazówkami, jednak kiedy wjechałam na polną drogę, którą miałam pokonać kilka kilometrów to byłam przerażona.

Wahacze ze stali

wahacz citroen berlingoDroga była tak dziurawa, że zaczęłam poważnie martwić się o swój samochód. Bardzo powoli jechałam do przodu, ale oczywiście moja uwaga spowodowała, że wpadłam jednym kołem w dużą dziurę. Myślałam, że moje zawieszenie zaraz całkowicie się zepsuje. Kiedy wróciłam więc do firmy szybko udałam się do mechanika. Ten wszystko sprawdził i stwierdził, że wahacz citroen berlingo jest nie do zniszczenia. Wszystko było w dobrym stanie, sprężyny całe. Musiałam po prostu mocno uderzyć sprężyną o karoserię. Pierwsze jak usłyszałam coś o wahaczach to zaczęłam się zastanawiać co to może być. O sprężynach rzeczywiście wcześniej wspominał mąż, ale o wahaczu nigdy. Mechanik mi więc wytłumaczył, że wahacze mają za zadanie maksymalnie ograniczyć drgania samochodu kiedy poruszam się po nierównej powierzchni. Jest to dość sztywny element, który zawsze wraca na swoje miejsce i mam nadzieję, że już tak zostanie.

Następnym razem dokładnie sprawdzę lokalizację imprezy i poproszę o odbiór osobisty. Nie chce narażać swojego citroena na uszkodzenie sprężyn i wahaczy, ponieważ nie opłacałoby mi się tego naprawiać. Nowy samochód byłby zbyt dużym wydatkiem, ponieważ firma dopiero się rozkręca, dlatego muszę po prostu zachować większą ostrożność. Chociaż tekst o stalowych wahaczach w citroenach nieco mnie uspokoił.