Różne rodzaje domów

Jednym z ciekawszych rozwiązań w zakresie technologii budowania domów jednorodzinnych, są domy parterowe. To zazwyczaj niewielkie domki, czasem rozległe terytorialnie, czasem drobne, małe i zwarte. Nie są stworzone może dla wielkich rodzin potrzebujących wielkich przestrzeni, ale to na pewno dobre rozwiązanie dla rodzin, które wolą przestrzenie mniejsze, bardziej przytulne, same w sobie i jednocześnie nieco oddzielone od innych sąsiadów.

ZakopaneDomki parterowe, podobnie jak każde inne rozwiązanie mają swoje plusy i minusy. Oczywiście, nie można też podejść do tego jak do ostatecznej wyroczni, bo to, co dla kogoś jest plusem, nie musi nim być dla innej osoby. Jednakże przeanalizujmy to po kolei.

Domek parterowy w pewnym sensie wymusza stałe i codzienne kontakty domowników między sobą. Nie ma możliwości ucieczki, odcięcia się od świata, odizolowania od pozostałych ludzi. Poza tym, trudno jest wyodrębnić w takim domku dwa osobne mieszkania, gdyby zaszła taka potrzeba, bo mając tylko parter nikt raczej nie buduje tam dwóch łazienek czy dwóch kuchni. Inaczej jest przy domach piętrowych. Jednakże, co warto podkreślić, taki domek bardzo łatwo jest rozbudować. Można go podnieść albo rozbudować w szerz, wszystko zależy od potrzeb i pomysłowości właściciela. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do przeróbek i remontów. A najprostszym rozbudowaniem, w każdej chwili może być utworzenie poddasza użytkowego, mieszkalnego ze zwykłego poddasza. Jednocześnie taki domek jest dla wielu osób nieco bardziej bezpieczny.

Trzeba utrzymać jedynie ściany i dach, a nie kolejne piętro, co ma ogromne znaczenie budowlane i technologiczne. Dalej, warto również pamiętać o tym, że taki domek jednorodzinny, jednopiętrowy, to nie musi być wcale mała inwestycja. Wiele zależy od działki jaką mamy do dyspozycji, od projektu i od pomysłów, jakimi dysponujemy. Domek jednopiętrowy w niczym nie ustępuje większemu, dwupiętrowemu domkowi. Jest tak samo odpowiedni jeżeli trafi na właściwych dla siebie właścicieli.

Źródła: