Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła towarzyszą nam w codziennym życiu, nawet jeżeli do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy. To dzięki nim mamy sprawnie działające ogrzewanie w domu, gorącą wodę w kranie, ale również chłodzącą lodówkę, klimatyzowany pokój czy samochód.

Jakie rozróżniamy pompy ciepła?

Pompy ciepłaW związku z tym uważam, że ważne jest dokładniejsze przyjrzenie się rodzajom tego typu urządzeń. Pierwsze z nich to powietrzne pompy ciepła, używane zazwyczaj do ogrzewania pomieszczeń i wody w budynkach. Zaliczamy do nich urządzenia takie jak pompa ciepła powietrze woda i powietrzne pompy ciepła. Kolejnym rodzajem pomp są gruntowe pompy ciepła, wśród których dodatkowo możemy wyróżnić gruntowo-wodne pompy. Spotykamy się również z wodnymi pompami ciepła, a także pompami wykorzystującymi powietrze wylotowe z budynku. Wśród nich możemy wyróżnić pompy wylotowe powietrzno-powietrzne, transportujące ciepło z otworu wylotowego bezpośrednio do otworu wlotowego, a także wylotowe powietrzno-wodne pompy ciepła, które transportują ciepło do zarówno obiegu grzewczego w budynku jak i do zbiorników wodnych, które ulegają podgrzaniu. Działanie to wykazuje pewne podobieństwo do tego, jakie prezentuje pompa ciepła woda powietrze.

Podczas wyboru odpowiedniego dla nas sposobu ogrzewania powinniśmy przede wszystkim być świadomi powierzchni jaką chcemy ogrzać, a także zapotrzebowanie całościowe budynku na ciepło, które będzie zależało od olbrzymiej ilości czynników, dlatego doboru odpowiedniego sposobu ogrzewania powinni podejmować się jedynie fachowcy.