Przyczyny użycia sekatorów

Gdybym miał wymienić najczęściej wykorzystywane narzędzia ogrodowe, to bez wątpienia sekator dwuręczny znalazłoby się na jednym z czołowych miejsc tej listy. Z czego to wynika? Ze względu na znakomitą budowę takie narzędzie jest przeze mnie wykorzystywane w różnych sytuacjach i okolicznościach, bo dużo ułatwia. Dlatego staram się w miarę możliwości dbać o stan tego narzędzia.

Właściwa konserwacja sekatorów dwuręcznych

sekatory dwuręczne arsJako inżynier doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nawet dokładnie wykonane przez producenta ostrza będące częścią sekatora na skutek kontaktu z twardymi gałęziami i innymi materiałami mogą stopniowo tracić swoją ostrość. Jest ona jednak bardzo ważna, ponieważ wpływa bezpośrednio na skuteczność tego urządzenia i dlatego nigdy nie wolno tego bagatelizować. Radzę sobie z tym poprzez wykorzystywanie osełki, pilnika lub też wymianę ostrzy w zależności od ich aktualnego stanu. Działania związane z konserwacją polegają moim zdaniem na wykorzystywaniu smarów w przypadku elementów, które się często poruszają, ponieważ to zdecydowanie zmniejsza tarcie pomiędzy powierzchniami. Konserwacja nie jest więc trudna. Od razu widać, że sekatory dwuręczne ARS były projektowane i budowane przez specjalistów. Podnoszenie tych egzemplarzy z długimi uchwytami na dużą wysokość, po to, żeby usunąć niepotrzebne lub suche gałęzie drzew owocowych nie wymaga wysiłku, ponieważ są to narzędzia lekkie. Właściwe przycinanie wpływa na ilość owoców i intensywność kwitnienia.

W przypadku mniejszych krzewów przycinanie przy użyciu sekatorów po to, żeby łatwiej zabezpieczyć na przykład agrowłókniną na czas zimy. Sekator doskonale sprawdza się na mojej posesji również, wtedy gdy drzewa pociąć grube gałęzie na mniejsze fragmenty, ponieważ rozstaw ostrzy mogę łatwo zmienić. Często są tam mechanizmy ułatwiające zamknięcie sekatora dwuręcznego, a to ważne.