Przechowywanie różnych substancji

Bardzo ważną rolę w wielu procesach przemysłowych odgrywa sposób przechowywania danych substancji. Wszystkie pojemniki muszą być w jak największym stopniu dostosowane do przechowywanej w nim substancji. Niektóre z nich wymagają odpowiedniej temperatury, która musi panować wewnątrz. W tym celu pojemniki, w których przechowuje się substancje muszą być odpowiednio ocieplone na zewnątrz.

Jakimi materiałami można przeprowadzić izolację?

izolacja zbiorników stalowychWłaściwe wykonane ocieplenie niesie za sobą same korzyści. Straty ciepła są wówczas maksymalnie niwelowane. Wszystkie procesy mogą odbywać się w zgodzie z ogólnie przyjętym zasadami. Izolacja zbiorników stalowych najczęściej odbywa się z wykorzystaniem odpornej pianki poliuretanowej. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Innym, również skutecznym, jest mata z wełny mineralnej. Może być dodatkowo pokryta folią. Sprawdzi się nie tylko do ocieplenia zbiorników, ale również izolacji rur. Poza matami z różnych rodzajów materiałów wykorzystuje się także płyty z włókien skalnych. Dobór właściwego sposobu izolacji uzależniony jest od wielkości zbiornika oraz jego kształtu. Istotna jest również temperatura substancji, które znajdują się w jego środku. Są to wytyczne, które powinno spełnić każde współczesne przedsiębiorstwo produkcyjne. Izolacja zbiorników jest ważna, ponieważ temperatura przechowywanych substancji znacznie różni się od tej panującej na zewnątrz.

Ocieplenie zbiorników generuje również niemałe oszczędności, ponieważ straty ciepła są znacznie zmniejszone. Tym samym utrzymywana jest optymalna temperatura przechowywanych substancji. Generalnie do ociepleń zbiorników stosuje się najczęściej piankę poliuretanową oraz wełnę. Używanie konkretnego materiału uzależnione jest od wielkości zbiornika oraz przechowywanych w nich substancji.