Poliwęglan w budownictwie

Nowoczesne wzornictwo architektoniczne cechuje się dużym zainteresowaniem zjawiskiem przejrzystości. Projektowane bryły budynków są często pokryte taflami szkła, które dzielą również przestrzeń w środku. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby miała ustąpić miejsca innej.

poliwęglanO ile sam fakt budowania obiektów skonstruowanych z paneli szklanych nikogo nie dziwi, to rzadko kiedy zwraca się uwagę na fakt wysokiej wytrzymałości tego typu rozwiązań. Jak powszechnie wiadomo szkło, które nie jest poddane obróbce zwiększającej jej właściwości fizyczne i chemiczne, jest materiałem stosunkowo kruchym. Co w takim razie zwiększa jego cechy i pozwala na spektakularnie szerokie możliwości zastosowania? Odpowiedzią na to pytanie jest poliwęglan kanalikowy. Z tego polimeru, który wykazuje ekstremalnie wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na siły działające mimośrodowo, równolegle i prostopadle, tworzy się specjalistyczne płyty poliwęglanowe, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnie wykonanej szyby, stąd też rozpięty wachlarz opcji do zastosowania. Płyty poliwęglanowe są przezroczyste, także wszędzie tam, gdzie musi zostać zachowany warunek przejrzystości stosuje się je zamiennie do szkła. Co więcej, płyty poliwęglanowe wykazują właściwości trzech materiałów jednocześnie: są trwałe jak metal, przezroczyste jak szkło oraz lekkie jak wszelkie tworzywa sztuczne.

To sprawia, że są one praktycznie bezkonkurencyjne, szczególnie, że można je formować w dowolny sposób i dociąć do każdego wymiaru, jaki jest potrzebny. Płyty poliwęglanowe komorowe, dzięki wybiórczemu rozłożeniu płaszczyzn poliwęglanowych mogą różnić się ciężkością, a także właściwościami izolacyjnymi zarówno termicznymi jak i elektrycznymi.