Podłączanie gniazdka elektrycznego z włącznikiem

Można zainstalować gniazdko elektryczne z wyłącznikiem lub puszką odpływową. Energia przychodząca pochodzi ze skrzynki rozdzielczej. Tutaj znajdziemy kabel trzyżyłowy z zielonymi, czerwonymi i białymi przewodami. Po zainstalowaniu gniazdka elektrycznego możemy podłączyć dowolne urządzenia elektryczne, które wymagają zasilania. 

Cechy bezpieczeństwa gniazdek elektrycznych

gniazdko elektryczne z włącznikiemPrzed zainstalowaniem gniazdka lub przełącznika należy zapoznać się z funkcjami bezpieczeństwa spolaryzowanych wtyczek i adapterów wielowtykowych. W nowych konstrukcjach dość powszechne jest sterowanie przełącznikiem na wpół rozgrzany wylot. Pozwalają kontrolować intensywność lampy poprzez pstryknięcie przełącznika na ścianie. Gniazda w połowie rozgrzane zwykle znajdują się w salonach, ale gniazdko elektryczne z włącznikiem można zainstalować w dowolnym miejscu. W większości przypadków okablowanie gniazdka przełączanego jest bardzo podobne do okablowania zwykłej oprawy oświetleniowej. Poniższy schemat połączeń przedstawia podstawowe kroki. Najpierw zlokalizujmy dwa przewody wychodzące z gniazda. Powinniśmy widzieć czarny przewód biegnący od przełącznika do gniazdka. Pozostałe dwa przewody są neutralne. Biały przewód jest przewodem pod napięciem i musi zostać ponownie zidentyfikowany jako LINIA. Poza przewodami pod napięciem i neutralnym, noga przełącznika steruje również dolną połową wylotu połówkowego. Aby okablować połówkowe gniazdko sterowane pętlą przełącznika, podłącz przewody gorące i neutralne przełącznika do dwóch zacisków wyjściowych po prawej stronie. Urządzenia elektryczne powinny spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i być wyposażone w wtyczki spolaryzowane.

Spolaryzowane ostrze jest szersze z jednej strony niż z drugiej, a wtyczkę można włożyć do odpowiedniego gniazda tylko w jedną stronę. Wtyczka spolaryzowana jest wymagana przez prawo dla urządzeń z włącznikiem/wyłącznikiem. Ta funkcja bezpieczeństwa chroni również przed porażeniem elektrycznym. Należy również unikać używania wtyczki, która jest zbyt luźna.