Podawanie automatyczne paszy poprzez paszociąg

 

W każdym gospodarstwie rolnym przychodzi zawsze taki moment w którym w imię zwiększenia produkcji i jej przyspieszenia wprowadza się podniesienie udziału mechanizacji w procesie produkcyjnym. Najczęściej dokonuje się to w momencie gdy dotychczasowy proces produkcji rolniczej nie nadąża za zwiększającym się areałem upraw czy wzrastającym pogłowiem w przypadku produkcji zwierzęcej. Są to procesy naturalne a wręcz pożądane.

Spiralne podajniki paszy

paszociągi spiralneNie inaczej dzieje się w dziedzinie działalności rolniczej jaką jest hodowla. Rolnicy także tutaj wraz ze wzrostem produkcji swoich farm dokonują systematycznego wyposażania ich w nowe urządzenia ułatwiające i przyspieszające pracę. Takimi urządzeniami są przykładowo specjalne paszociągi spiralne niezbędne już w dużej produkcji zwierzęcej. Są to co prawda urządzenia stosunkowo kosztowne ale w bardzo krótkim czasie zwracające rolnikowi poniesione przez niego nakłady. Ten rodzaj paszociągu jest właśnie przeznaczony do bardzo dużej produkcji. Wykorzystywany jest w dużych pomieszczeniach o regularnej budowie gdzie nie trzeba zakręcać z instalacją karmiącą. To prostolinijne prowadzenie tego konkretnie rodzaju paszociągu jakim jest paszociąg spiralny wynika z jego budowy. Ale akurat w sposobie i rozmiarze produkcji do jakiej jest przeznaczony nie ma to większego znaczenia.  Jego budowa jest prosta ale mimo to pracuje on bardzo efektywnie i znakomicie spełnia swoje zadanie.

Do tego jest  prosty w obsłudze w stosunku do innych typów paszociągów takich jak paszociąg koralikowy czy mieszany. Inne typy tych urządzeń przeznaczone są do pomieszczeń o bardziej skomplikowanej budowie gdzie trzeba uwzględnić zagięcia instalacji. Przez to są konstrukcyjnie bardziej skomplikowane i wymagają jednocześnie częstszej i bardziej drobiazgowej konserwacji.