Place zabaw i parki

projekt terenu zielonegoTereny zielone okazują się nieodzowne w każdym mieście. Dzięki nim miasto staje się weselsze, bardziej kolorowe, przyjemne, a także zdrowsze. Roślinność bowiem pochłania przynajmniej częściowo szkodliwe spaliny, a za to wytwarza niezbędny do życia tlen. Ponadto tam, gdzie są rośliny, pojawiają się też ptaki, które pięknie śpiewają i inne żywe stworzenia.

Każde miasto bierze sobie zatem za punkt honoru, aby się w nim znajdowały liczne tereny zielone, parki, skwery, palce zabaw. Miasta zlecają zatem projektowanie terenów zielonych specjalistom, którzy ukończyli odpowiednie ku temu studia, a przynajmniej technikum ogrodnicze, którzy mają dobry gust, smak, wyobraźnię.
Projektowanie dużego parku z pewnością okazuje się czasochłonne i stanowi duże wzywanie. Trzeba tam zadbać bowiem o liczne drzewa, krzewy, klomby, a także ścieżki, ławeczki, altanki, fontanny i inne atrakcyjne miejsca. Jednak również urządzenie małego skwerku czy placyku zabaw może się okazać przyjemne. Czasami projektanci wręcz bardziej starają się o schludne urządzenie małego skweru, wiedząc, że tam na raz będzie widziany każdy szczegół. Zwykle na małym skwerze znajduje się plac zabaw, kilka huśtawek, zjeżdżalnia, piaskownica, drabinki. Ponadto sadzi się trochę drzew dających cień bawiącym się dzieciom, wytycza się kilka ścieżek, a przy nich ławeczki.
Czasami na skwerku jest jeszcze miejsce na kilka klombów kwiatowych, czasami na żywopłot oddzielający plac zabaw od pozostałej części skwerku, a zwłaszcza od ulicy, czasami na fontannę. Place zabaw i parki czy skwery zwykle znajdują się blisko szkół i przedszkoli, nie raz też dba się o to, aby ozdabiały one nowe osiedla mieszkaniowe i aby mogły się tam bawić zamieszkałe w okolicy dzieci. Również dorośli mogą czerpać wielką satysfakcję z tych miejsc.

Chętnie uprawiają tam gimnastykę, biegają, jeżdżą na rowerze i rolkach czy po prostu spacerują bądź siadają na ławce i czytają książkę. Dlatego też naprawdę warto dbać o tereny zielone w mieście, gdyż okazują się one przyjemne i przydatne dla wszystkich.