Piec

Piec węglowy na tle innych systemów ogrzewania.

Piec na węgiel mimo upływu lat nadal jest technologią grzewczą z której korzystamy zdecydowanie najchętniej. Taki piec grzewczy wiąże się przede wszystkim z bardzo niskimi kosztami eksploatacji, ponieważ węgiel jest w Polsce stosunkowo tanim surowcem.

Piec węglowy na tle innych rodzajów wyróżniają ruszta belkowe

PiecPiec żeliwny znajduje się w ponad połowie naszych domów co sprawia, że węgiel w Polsce nadal jest podstawowym surowcem którym zaopatrujemy nasze gospodarstwa domowe w ciepło. Piec na węgiel wiąże się jednak z ogromnym brakiem wygody. Drzwiczki węglowe i ruszta belkowe szybko staną się naszą zmorą, gdyż taki piec trzeba kilkukrotnie w ciągu doby rozpalać lub dosypywać do niego surowiec. Posiadanie pieca węglowego wiąże się również z utratą dużej ilości powierzchni w domu, gdyż trzeba specjalnie zaaranżować kotłownię oraz wyznaczyć miejsce na magazynowanie węgla. Jak piec węglowy wygląda na tle innych technologii? W opozycji mamy chociażby ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie elektryczne wiąże się z bardzo niskimi kosztami zakupu urządzeń, jednakże eksploatacja ogrzewania elektrycznego jest najbardziej kosztowna ze wszystkich dostępnych na rynku sposobów. Drugim alternatywnym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Bardzo czyste, tańsze od elektrycznego i nie wymagające kotłowni, ani miejsca na przechowywanie energii. Wystarczy jedynie piec, który można umieścić w kuchni. Problemem jest tu jednak to, że taki gaz nie wszędzie opłaca się przyłączyć. Dokonanie przyłącza gazowego w domach, które ulokowane są na obrzeżach miast czasami się inwestorom po prostu nie opłaca. Warto także przeanalizować mniej popularne u nas technologie jaką zdecydowanie jest pompa ciepła, która pozwala na czerpanie energii z powietrza.

Problemem jest tutaj jednak wysoki koszt instalacji, jednakże można się również starać o dotacje. W następnych latach możemy być pewni, że to właśnie ekologiczne urządzenia będą bardziej promowane niż niezbyt ekologiczny węgiel.