Parawany spawalnicze i ich budowa

W celu prawidłowej ochrony stanowiska pracy stosowane są parawany spawalnicze. Do głównych ich zalet należą funkcje zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych dla środowiska i ludzi substancji, chronią także przed wilgocią i hałasem.

Zastosowanie parawanów spawalniczych

parawany spawalniczeZasłony ochronne takie jak parawany spawalnicze dostępne są w różnych rozmiarach,grubościach oraz kolorach. Parawan zbudowany jest z plandeki wzmocnionej po bokach i dziury potrzebne do montażu. Producenci oferują również dodatkowe akcesoria, np. kółka potrzebne do przywieszenia, umieszczane w otworach kotary. Mogą też zostać załączone do zestawy wózki lub rolki z szyną. Parawany spawalnicze stosuje się podczas wykonywania prac m.in. spawalniczych, szlifowania czy cięcia plazma, aby oddzielić od siebie stanowiska i zachować maksymalne bezpieczeństwo. Prawidłowe wykonanie kurtyn zostało określone w normach prawnych i musi posiadać określoną przejrzystość, być trudno-palna oraz mieć odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Do wygody użytkowania część z parawanów wyposażona jest w boczne otwory, zaczepy. Umożliwają one przyłączenie kolejnej kurtyny. Zasłony montowane są do odpowiednio dla nich przystosowanych stelażach. Stosuje się go w sytuacjach, gdy potrzebne jest ciągle przestawianie parawanu. W nogi stelaża, które wyposażone są w system montażowy, umieszcza się specjalne podwozie. Skutkuje ono nadaniem mobilności parawanom spawalniczym.

Z racji tego, że parawany spawalnicze występują w różnych rozmiarach dobranie stelażu ścisle wiąże się z parametrami kurtyny. Po wybraniu odpowiedniego stelaża nie jest wymagane doświadczenie przy montażu, gdyż jest on bardzo prosty. Stosowanie parawanów jest niezmiernie istotne do zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywanych prac budowlanych.