Nawadnienie pól uprawnych

Już w starożytności nasi przodkowie zdawali sobie sprawę z tego jak ważne jest skuteczne nawadnianie pól uprawnych. Woda jest jednym z najważniejszych czynników biorących udział przy wzroście owoców i warzyw. W starożytnej Mezopotamii stosowano już nawet dość zaawansowane systemy irygacyjne. Na dzień dzisiejszy stosuje się rozwiązania oparte w większości o elektronikę.

Sprawdzone systemy nawadniania upraw

systemy nawadniania pól uprawnychOd wielu lat w naszym kraju rolnicy stosują sprawdzone metody nawadniania pól gdzie rozwijają się ich uprawy. Metod nawaniania na chwilę obecną jest bardzo dużo. Od kiedy zaczęto produkować pompy elektryczne to niemal od razu nasunął się pomysł by te pompy używać w ogrodnictwie. Obecnie systemy nawadniania pól uprawnych w większości oparte są właśnie o elektryczne pompy. W skład takiego zestawu nawadniającego wchodzi jednak nie tylko pompa. Jednym z bardzo istotnych elementów takiego systemu jest oczywiście sterownik cyfrowy. Nowoczesne wersje sterowników mogą w znacznym stopniu przyczynić się do ułatwiania życia rolnikom. Wiele z nich ma bowiem możliwość tak go zaprogramowania by pompy wtłaczały do rur jedynie pewną odmierzoną ilość wody. Dodatkowo możemy oczywiście samodzielnie ustalić interwały czasowe związane z nawadnianiem. Przykładowo jeśli uprawiamy truskawki, które po zasadzeniu wymagają niemal ciągłe wilgotnej gleby możemy tak skonfigurować system nawadniający by uruchamiał pompy co kwadrans.

Ogólnie rzecz biorąc nawadnianie pól uprawnych to na dzień dzisiejszy jedna z najważniejszych kwestii związanych z rolnictwem. W naszym kraju dość rzadko jesteśmy doświadczani klęskami suszy ale jednak niektórym roślinom wystarczy dosłownie kilka dni bez deszczu i ich rozwój się zatrzymuje lub co gorsza zaczyna się obumieranie sadzonek.