Najlepsze metody na kolki

Pojawienie się malucha w domu zawsze wprowadza wielkie zmiany w codziennym życiu, do których rodzice muszą się szybko przystosować. Opieka nam noworodkiem to nie tylko piękne chwile, ale także obawy i lęki, którym trzeba stawić czoła.

Czy kolka jest naturalnym stanem?

metody na kolki u noworodkaPierwsze chwile z dzieckiem w domu mogą napawać lękiem o to czy wszystko robimy dobrze i czy właściwie odczytujemy zachowanie dziecka. Takie maluchy komunikują się z rodzicami jedynie płaczem, gdyż to jedyny znany im sposób, przez który mówią, że są głodne, coś je boli, potrzebują bliskości mamy czy zwyczajnie jest znudzone. Rolą rodziców jest rozpoznanie o co w daje chwili chodzi dziecku i skutecznie temu zaradzić. Statystycznie co piąte dziecko w wieku od czwartego do ósmego tygodnia życia dotykają kolki, które są naturalną odpowiedzią nierozwiniętego jeszcze do końca układu pokarmowego. Metody na kolki u noworodka są różne i nie zawsze działają na każde dziecko. Wszystko zależy od intensywności bólu, ponieważ kolka może być o niskiej, średniej lub wysokiej intensywności. Zazwyczaj kiedy się pojawia, to maluchy nagle zaczynają płakać i podkurczają nóżki. To powinien być jasny sygnał dla rodziców, że maluszkowi trzeba szybko pomóc. U niektórych dzieci pomaga noszenie na rękach, kołysanie czy trzymanie w pionowej pozycji na ramieniu. Jeżeli to nie pomoże, to warto wykonać dziecku delikatny masaż brzuszka, który zaczynamy na wysokości żołądka i powoli schodzimy w kierunku jelit. Dzięki temu nagromadzone powietrze opuści układ pokarmowy w naturalny sposób.

Kolka jest dla noworodka ale i niemowlaka dość stresującym doznaniem, w którym nie są w stanie sobie sami pomóc. Tylko baczna obserwacja rodziców i właściwa reakcja mogą szybko skrócić cierpienia maluszka. W takiej sytuacji liczy się każda minuta.