Metalowe orzełki do czapki wojskowej

Rekonstrukcja to nie stylizacja, w której można naciągnąć jakiekolwiek elementy wyposażenia lub zastosować nowoczesne zamienniki, które wyglądają podobnie do oryginałów. W drużynie przykładaliśmy się do jak największej zgodności historycznej naszego sprzętu, i ekwipowaliśmy wyłącznie wyposażenie zrekonstruowane lub zdemobilizowane.

Metalowa przypinka polskich sił zbrojnych dla rekonstruktorów

orzełek wz 19Dystynkcje i przypinki są tymi elementami stroju, które najtrudniej dostać, gdyż w większości przypadków są one natychmiast wykupywane przez kolekcjonerów za każdym razem gdy pojawią się w którymkolwiek ze sklepów, mających militaria z czasów drugiej wojny światowej. Szczególnie trudno było nam dostać orzełki do czapek wojskowych, bardzo specyficzne i używane w konkretnym okresie. W naszym przypadku był to orzełek wz 19, który używany był przez wojsko lądowe od 1919 roku, jak wskazuje jego oznaczenie. Ówczesne podręczniki wojskowe opisują jego dokładną wielkość, oraz skład metali z których został odlany co do najmniejszych szczegółów, więc wszystkie podróbki mogą być łatwo rozpoznane, głównie ze względu na różnice w zastosowanych materiałach i rozmiarach. Orzełki te były noszone na czapkach, furażerkach i rogatywkach, więc przede wszystkim  były dekoracyjnym elementem galowego stroju wojskowego.

Można więc je czasem znaleźć w sklepach z militariami, szczególnie najbardziej renomowanych, które zajmują się przede wszystkim sprowadzaniem elementów wyposażenia wojskowego dla kolekcjonerów i profesjonalnych rekonstruktorów wojsk lądowych. Orzełki te, o dziwo, można dostać także w zagranicznych sieciach militarnych dla entuzjastów wojskowości, a są to najczęściej przypinki należące do formacji służących w pierwszej wojnie światowej poza krajem.