Kostka brukowa – jak ją ułożyć?

Kostkę brukową wykorzystuje się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w miastach. Można z niej robić ścieżki, chodniki, skwerki, tarasy, czy powierzchnie wokół placów zabaw. Kostka jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia, nawet po wielu latach nie będzie się kruszyć, rysować, co najwyżej może lekko wyblaknąć.

Solidna kostka granitowa

układanie kostki brukowej granitowejDo wyboru są różne rodzaje kostki brukowej, są modele betonowe i kamienne, kwadratowe i prostokątne, szare i czerwone. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Warto też się zastanowić jak wygląda układanie kostki brukowej granitowej. Wbrew pozorom jest to niezwykle proste. Na dobra sprawę nie potrzeba do tego wielu przyrządów, czy maszyn, choc oczywiście z ich pomocą prace mogą pójść szybciej. Najpierw przygotowuje się podłoże. Musi być odpowiednio ubite, równe, bo inaczej kostka nie będzie równo położona. Zwykle pod kostka znajduje się ubita ziemia, nie gliniasta i nie piaszczysta, bo te są niestabilne. Potem wytycza się krawężniki czy inne ograniczenie dla kostki a następnie kładzie samą kostke. Można to robić prosto, to znaczy że kostki układają się w poziome pasy, można też wybrać opcje fantazyjne, na przykład układanie w koszyczek, czy drabinkę. To szczególnie dobrze wygląda, jeśli wykorzystuje się dwa rodzaje kostki i kolory się miesza. Po rozłożeniu kostki posypuje się ją piaskiem, który ma wypełnić szczeliny między kostką. W ten sposób tworzą się jakby fugi, a całość będzie trwalsza. Resztki piasku się zmiata z kostki.

Układanie kostki brukowej każdego rodzaju jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Nawet wykonanie długich chodników i ścieżek nie zajmie więcej niż jeden dzień. Warto zaznaczyć, że obecnie istnieją nawet specjalne maszyny do układania kostki, które załatwią sprawę w kilka chwil.