Jeździectwo – co ma wpływ na rozwój umiejętności?

 

Za najlepszego jeźdźca konnego uznawany jest Oliver Townend – brytyjski lider światowych list we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Jest numerem jeden w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Za swój sukces w konkursie zawodów CIC3* otrzymał aż 100 tysięcy złotych. Co jest receptą, aby wyróżniać się takimi zdolnościami, jak 38-letni Brytyjczyk?

Właściwe wyposażenie jeździeckie

buty jeździeckie oficerkiNie ma cienia wątpliwości, że umiejętności jeździeckie są bardzo ważne. Aby zapracować na swój sukces, niezbędne są regularne, wielogodzinne treningi ze swoim koniem. Nie osiągnie się jednak pożądanych rezultatów, jeżeli jeździec nie będzie właściwie przygotowany do jazdy. Co to oznacza? Każda osoba, wsiadająca w siodło powinna zaopatrzyć się w sprzęt, który nie tylko umili spędzanie czasu ze zwierzęciem, ale również ułatwi kontrolowanie konia, w tym wydawanie mu poleceń. Poza wygodnymi spodniami, koszulką, bezpiecznym kaskiem czy samym osprzętem umieszczanym na grzbiecie konia, istotne są również buty jeździeckie. Tych do wyboru jest naprawdę dużo. O ile początkujący jeźdźcy, raczej skorzystają z tańszych zamienników dobrego obuwia, tak osoby bardziej zaawansowane powinny już sięgnąć, chociażby po designerskie buty jeździeckie oficerki. Nie tylko są komfortowe, ale również bardzo dobrze się prezentują i są wytrzymałe. Zazwyczaj zaawansowani jeźdźcy tworzą je na miarę, uwzględniając przy tym rozmiar stopy oraz jej kształt, by but właściwie przylegał, nie obcierał i był wygodny, nawet po wielogodzinnym treningu.

Każdy, kto marzy o wspięciu się na szczyt rankingów jeździeckich, musi być świadomy, że wiąże się to z nawet kilkunastoletnimi treningami. Niemniej jednak każdy ma szansę – wystarczy tylko właściwie się wyposażyć, aby zarówno koń, jak i jeździec nie odczuwali dyskomfortu podczas jazdy. Jest to klucz do nabywania nowych zdolności, nie zniechęcając się przy tym.