Jakie rury do kanalizacji wybrać?

Budowa kanalizacji i jej przyłączenie do naszego domu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak ważne jest stosowanie innych materiałów do kanalizacji zewnętrznej i wewnętrznej.

Jakie rury do kanalizacji wewnętrznej?

rura kanalizacyjna wewnętrznaStosowanie takich samych elementów do tworzenia kanalizacji wewnętrznej czy zewnętrznej jest dużym błędem. Rura kanalizacyjna wewnętrzna musi być bowiem odporna na innego rodzaju niekorzystne warunki niż ta znajdująca się na zewnątrz budynku. Zasada jest taka, że rury do kanalizacji znajdujące się na zewnątrz powinny być odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne, zaś rury znajdujące się wewnątrz budynku muszą być odporne na przepływające w nich substancje, dlatego najmocniejszych ich punktem powinny być wewnętrzne powierzchnie. Z tego też względu, do kanalizacji wewnętrznej najlepiej korzystać z rur wykonanych z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wykazuje ono bowiem największą wytrzymałość na nagły spływ ścieków o wysokiej temperaturze, na przykład tych pochodzących z pralki czy z zmywarki. Dodatkowo tego typu rury wewnętrzne powinny być odporne na działanie zasad, kwasów czy też osadzanie się tłustych substancji na jej ściankach. Jest to szczególnie ważne w przypadku gospodarstw domowych, ze względu na duże ilości odpadów o dużej zawartości tłuszczu, który mógłby zmniejszać przepływ wewnętrznych rur do kanalizacji. Nie mniej ważnym elementem rur wewnętrznych powinna być ich wysoka szczelność. Warto więc wybierać takie rury, które mają jak najmniejszą ilość łączeń, ponieważ ich duża liczba negatywnie odbija się na szczelności całej instalacji.

Jak widać największym błędem podczas tworzenia instalacji kanalizacyjnej jest stosowanie tych samym produktów do jej budowy, zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków. Odpowiednie dostosowanie rur do miejsca instalacji zagwarantuje zaś odpowiednią trwałą instalację.