Jak zasila się łodzie i jachty?

 

Zdecydowana większość łodzi, zarówno tych rejsowych jak i motorowych, jest zasilana przez silniki spalinowe. Mimo tego bardzo znacznie dla prawidłowego funkcjonowania tych łodzi ma elektronika. Do zasilania elektrycznych podzespołów w łodziach wykorzystywane są akumulatory.

Jaki akumulator do jachtu wybrać?

akumulatory do jachtówPomimo tego, że łodzie są zasilane dzięki silnikom benzynowym, ogromną rolę w nich odgrywają elektroniczne podzespoły. To właśnie one są bowiem wykorzystywane miedzy innymi do nawigacji czy też do zasilania i sterowania reflektorami. Z tego też względu wiele osób może się zastanawiać, jakie akumulatory do jachtów wybrać? Jak się okazuje, zdecydowanie najbardziej rekomenduje się stosowanie w jachtach i łodziach motorowych akumulatorów żelowych. Wynika to z faktu, że tego typu akumulatory są niemal całkowicie odporne na wstrząsy, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach akumulatorów, na przykład tych elektrolitowych. Dzięki temu w czasie podróży jachtem nie dojdzie do odcięcia zasilania, w przypadku rozładowania się akumulatora do zera na skutek wstrząsów. Dodatkowo, warto dodać że akumulatory żelowe są całkowicie odporne na niskie temperatury, które również nie są w stanie spowodować ich całkowitego rozładowania. Dodając do tego fakt, że akumulatory żelowe pracują prawidłowo niezależnie od swojego położenia widać wyraźnie, że to ten rodzaj akumulatorów jest najbardziej polecany dla posiadaczy łodzi i jachtów. Oczywiście akumulatory żelowe tak jak i inne rodzaje, są dostępne w różnych wersjach, różniących się pojemnością.

Urządzenia nawigacyjne i te sterujące oświetleniem łodzi wymagają źródła zasilania. Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest akumulator. Warto wybierać taki, który będzie odporny na wstrząsy i niskie temperatury typowe dla poruszania się łodzią.