Jak uzbierać na swój własny kąt – mieszkania Kraków

mieszkanieCoraz więcej osób decyduje się na zakup swojego mieszkania. Mieszkania na sprzedaż można w niesamowicie łatwy sposób odnaleźć, przykładowo za pomocą gazet lub Internetu. Fundamentalne pytanie jednak brzmi – wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Na to pytanie spróbujemy dać odpowiedź w niniejszym tekście. Zakupienie lokalu z drugiej ręki ma swoje plusy oraz minusy.

W dzisiejszych czasach największą wadą zakupienia takiego lokalu jest brak możliwości zabiegania o dofinansowanie – co było możliwe jeszcze niedawno dzięki projektowi „Rodzina na swoim”. Poza tym, osoba kupująca mieszkanie musi opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% kosztu transakcji. Istotną informacją jest także fakt, iż ten wydatek nie może być opłacony pożyczką hipoteczną. Do plusów nabycia wchodzi szczególnie fakt, iż to zbywca ma obowiązek oddania wszelakich koniecznych dokumentów, które potwierdzają prawo do lokalu – a więc mamy załatwioną sytuację prawną. Ponadto, możemy wszelakie dokumenty sprawdzić w wypisie z Księgi Wieczystej. Jakkolwiek, łączy się to z zwiększonymi ratami, bo do czasu uformowania zabezpieczenia, oprocentowanie pożyczki jest wyższe. Kolejną, bardzo ważną informacją jest fakt, że remont mieszkania zakupionego z drugiej ręki może być w stu procentach dofinansowane kredytem hipotecznym. Jeśli chodzi o mieszkania Kraków z rynku pierwotnego, największą ich zaletą jest to, iż mieszkanie jest zupełnie nieużywane. Z tego powodu łatwiej też wyszukać bardziej korzystną dla nas ofertę, ponieważ wybór jest zdecydowanie większy. Ponadto, istnieje możliwość negocjacji ceny i nie ma potrzeby opłacenia podatku CPC. Oprócz tego, nowe mieszkania mają lepszy standard wiążący się przykładowo z ogrodzeniem albo garażem krytym, co łączy się z lepszym zagwarantowaniem bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o przywary mieszkania pierwotnego, to największą niezaprzeczalnie jest ich niesamowicie wysoki koszt.

Ponadto, jeśli konkretne mieszkanie jest w trakcie budowy, to trzeba brać pod uwagę dłuższe oczekiwanie na wprowadzenie się do niego. Istotną informacją jest też fakt, że nie możemy w lokum zamieszkać od razu po wybudowaniu, gdyż oddane jest ono w stanie czystym, a mianowicie bez  mebli. Jeśli chodzi o tereny, w jakich nabycie mieszkania szczególnie się opłaca, trzeba wymienić takie miejscowości jak Kraków, Bielsko Biała czy Toruń.