Jak produkowane są panele fotowoltaiczne?

Wytwarzanie paneli słonecznych w Polsce odbywa się automatycznie. Znaczy robią je maszyny. Głównym surowcem do produkcji ogniw jest krzem krystaliczny, który musi być wysokiej czystości. Jest on używany do obydwóch rodzajów paneli jednak różnice między nimi są widoczne widać gołym okiem.

Jak wygląda produkcja paneli?

FotowoltaikaPowystawową różnicą jest kształt. Panele monolityczne mają kryształy kształtu sześciokątnego a w polikrystalicznych jest kwadratowy. To powoduje różne sprawności przetwarzania promieniowania na prąd. W ogniwach monokrystalicznych kryształy niedokładnie przylegają do ogniw w rogach. Ogniwa polikrystaliczne to regularne kwadraty dlatego w nich nie występują puste przestrzenie. Co jest przyczyną tych różnic? Wszystko jest wynikiem metody produkcji. Krzem do produkcji polikrystalicznych ogniw jest produkowany w kadzi o kształcie prostopadłościanu. Pozwala to na dokładne ciecie kryształów. Produkcja tych drugich jest bardziej skomplikowana. Te drugie są produkowane metodą Czochralskiego. Zarodek jest wkładany do naczynia wypełnionego krystalicznym krzemem i późniejszym powolnym wyciąganiu go. Jego średnica i długość zależne są od prędkości z jaką jest wyciągany kryształ. Następny etap produkcji ogniw to pocięcie walca na plastry. Gdybyśmy wycinali kwadraty z tak przygotowanego kryształu to generowalibyśmy duże straty materiału. Na logikę rzecz biorąc pełne wypełnienie panelu powinno skutkować wyższa skutecznością. Jednak badania potwierdzają, iż panele monokrystaliczne są bardziej skuteczne. Takimi badaniami zajmuje się fotowoltaika. Baterie słoneczne monokrystaliczne z racji tego, że są bardziej sprawne to i są droższe od paneli polikrystalicznych. Zatem jakie wybierzemy panele słoneczne zależny od naszych indywidualnych wymagań. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo iż panele słoneczne są drogie w zakupie, to jest to kwota jednorazowa.

Korzystamy później z niezależnego, niewyczerpalnego i darmowego źródła energii. Zatem koszt zakupu zwróci nam się, szczególnie że większość producentów daje 15 lat gwarancji na działanie takiego zasilania