Jak odizolować balkon?

Jedną z ważniejszych rzeczy, o której nie możemy zapomnieć podczas budowy domu, jest kompleksowe odizolowanie całego budynku od wody. Nie mówię tutaj o izolacji tylko i wyłącznie fundamentów, ale o izolacji wszystkich elementów budynków, które są narażone na wilgoć. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasz budynek będzie odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Dlaczego izolacje balkonów są tak ważne?

solidna izolacja balkonuTak jak już wcześniej wspominałem, musimy odizolować od wilgoci wszystkie elementy budynku. Wiele osób budując dom wykonuje hydroizolację fundamentów i piwnic, a zapomina o odizolowaniu balkonów.Solidna izolacja balkonu jest bardzo ważna. Zastanówmy się nad tym z czego zbudowany jest balkon. Płyta balkonowa w dziewięćdziesięciu procentach przypadków wykonana jest z żelbetu, czyli betonu zbrojonego stalowymi prętami. Nieważne jakiej klasy betonu użyjemy to i tak będzie on zawsze posiadał pory, przez które do środka będzie dostawać się woda, które będzie prowadzić do korozji stalowych prętów zbrojeniowych, a także do kruszenia samego betonu. Przez co żywotność balkonu skraca się o conajmniej kilkadziesiąt procent. Właśnie z tego powodu nie możemy zapomnieć o wykonaniu prawidłowej i solidnej izolacji płyty balkonowej. Balkon zazwyczaj znajduje się conajmniej kilka metrów nad ziemią, więc powinno nam zależeć na tym, aby był wytrzymały.

Koszt takiej izolacji to kwota od kilkuset złotych do maksymalnie dwóch tysięcy złotych. Oczywiście mowa tu o izolacji balkonu o standardowych rozmiarach. W przypadku bardzo dużego balkonu cena wzrośnie, ponieważ będziemy musieli zakupić większą ilość materiałów. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to kwota znacznie niższa, niż naprawa zniszczeń spowodowanych zawilgoceniem płyty balkonowej.