Pozyskiwanie wody użytkowej latem, gdy nie działa nasz piec na węgiel, może okazać się kosztowne, jeżeli będziemy chcieli korzystać z elektrycznego podgrzewacza. Ciekawą alternatywą dla tego rozwiązania, którą można rozwinąć też do funkcji ogrzewania wody centralnego ogrzewania w naszym domu, jest zamontowanie pompy ciepła, która pobiera energię z powietrza wokół domu.
Pompy powietrzne do ogrzewania wody użytkowej
Największą efektywność takie pompy uzyskują, gdy temperatury na zewnątrz są niskie, jednak mogą one działać także w sytuacji, gdy są one ujemne. Agregat jest w stanie odzyskiwać pewien poziom ciepła nawet w sytuacji, gdy temperatura jest skrajnie niska. Pozwala to na rozprężanie specjalnego czynnika chłodniczego, który zmieniając swój stan skupienia, między gazowym a płynnym, generuje energię cieplną, która przekazywana jest następnie do zbiorników na wodę. To rozwiązanie działa i jest bardzo skuteczne, chociaż wydawać się może, że jest to mało prawdopodobne. Jeżeli interesuje nas pompa powietrzna CWU to warto zapytać o nią fachowców, którzy zajmują się montażem takich instalacji. W przyszłości warto też rozszerzyć działanie naszej pompy o ogrzewanie podłogowe, które przyczyni się do efektywnego ogrzewania pomieszczeń w naszym domu, szczególnie tych na parterze. Ekologia w tym rozwiązaniu jest na bardzo wysokim poziomie i skutecznie ogranicza zużycie węgla.
W domowych instalacjach grzewczych pompy ciepła znajdują coraz szersze zastosowanie. Zabezpieczeniem przed brakiem ciepłej wody przy niskich temperaturach jest dodatkowa grzałka elektryczna
, która jest w stanie zapewnić nam ciągła pracę w sytuacji, gdy będziemy musieli radzić sobie z mrozem rzędu ponad dwudziestu stopni. Koszty energii wzrosną, ale tylko w krótkim okresie czasu.