Ile wapnia potrzeba dorosłemu człowiekowi i jak go dostarczyć ?

Podczas gdy w trakcie okresu dojrzewania zapotrzebowanie na wapń jest podniesione i wynosi ponad tysiąc miligramów wapnia na dobę, w momencie gdy przestajemy rosnąć zaleca się przyjmowania tysiąca miligramów dziennie.

Kobiety w ciąży oraz kobiety po menopauzie powinny natomiast przyjmować około tysiąc pięćset miligramów na dobę. Taka ilość wapna zalecana jest też wszystkim osobom po sześćdziesiątym piątym roku życia. Niestety, jak pokazują badania statystyczne, spożycie wapnia w Polsce jest zatrważająco niskie. Średnio wynosi ono około czterysta miligramów dziennie. Oznacza to, że nawet połowa dziennego zapotrzebowania na wapń nie jest uzupełniana , a w wypadku seniorów nawet jedna trzecia nie jest dostarczana. W celu uzupełnienia takich niedoborów zaleca się zastosować suplement diety. W jednej kapsułce znaleźć można zazwyczaj około pięćset miligramów wapnia , często uzupełnionych o inne składniki takie jak witamina D potrzebna do prawidłowego wchłaniania się wapnia do naszego organizmu. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, aby łączna dawka wapnia dostarczana zarówno z pożywienia, jak i z suplementacji nie przekraczała więcej niż dwa tysiące miligramów dziennie.
Przede wszystkim powinniśmy starać się, aby dostarczać jak najwięcej wapnia wraz z pożywieniem. Należy jednak wiedzieć jak skomponować dietę, aby jej składniki nie niwelowały wchłaniania wapnia bądź nawet nie wykluczały się kompletnie. Wspomniana wcześniej witamina D nie jest jedynym pozytywnie wpływającym na wchłanianie czynnikiem. Są nimi również laktoza oraz aminokwasy.

Z drugiej strony produktów zawierających dużą ilość wapnia nie powinniśmy łączyć z błonnikiem oraz z produktami bogatymi w białko. W praktyce oznacza to, że pomimo tego, iż soja bądź też fasola szparagowa są produktami bardzo bogatymi w wapń, przez to że są również bardzo bogate w błonnik, bardzo mało wapnia z tych pokarmów przedostanie się do naszego ciała podczas procesu wchłaniania składników. W takich właśnie sytuacjach opłaca stosować się suplementy Vitrum osteo, skuteczny preparat, który pomaga w każdych sytuacjach.