Feng shui to nie styl zen

Wiele osób błędnie myli dwa style feng shui oraz styl zen, natomiast pochodzą one z dwóch różnych źródeł, pierwszy z Chin, natomiast drugi z Japonii.

Kominek w stylu feng shiu? Ależ owszem!

kominekLiczący ponad trzy tysiące lat styl dekoracji domu, opiera się na założeniu, że świat jest wypełniony energią chi, dlatego wyposażenie wnętrz powinno być tak dobrane, aby chi mogło swobodnie krążyć po domu siejąc pomyślność oraz dobre samopoczucie. Pierwszą regułą feng shiu jest oczyszczenie, polegające na pozbyciu się wszystkich przedmiotów niemile się nam kojarzących jak stare, niewygodne krzesło, nieużywanych sprzętów, kurzących się, nieestetycznych dekoracji. Kolejnym ważnym elementem jest częste otwieranie okien oraz sporą ilość roślinności, oczyszczającyc powietrze. Ostatnim, założeniem jest podzielenie mieszkania na strefy życia takie jak rodzina, kariera, zdrowie, miłość, majątek itp. wzorując się na ośmiokątnym diagramie bugua, będącym mapą energii domu. Podczas urządzania w stylu feng shui należy pamiętać o wprowadzeniu 5 żywiołów do odpowiednich stref domu. Drewno, odpowiada za kreatywność, dlatego w pokoju dziecięcym warto jest zamiast plastikowego nowoczesnego krzesła, zainwestować w wygodne drewniane współgrające kolorem z biurkiem. Jego działanie wzmocnią też przedmioty o podłużnych kształtach przypominających pnie drzewa, a dominującymi kolorami powinny być niebieski oraz zielony. Ogień zwiększa odwagę oraz umiejętności przywódcze, dlatego zrezygnuj z tradycji i kominek umieść w gabinecie. Nie koniecznie musi on być prawdziwe, teraz świetną imitacją są kominki elektryczne. Ziemia odpowiada za zdrowie, w sypialni postaw na kolory brązu, zieleni oraz beżu. Dodatkowo obecność żywiołu wzmacniają niskie przedmioty kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Natomiast do salonu lub jadalni wprowadź wodę odpowiadającą za duchowość oraz emocje. Aby zadbać o te pozytywne należy trzymać się ciemnych barw. W sklepach łatwo już jest znaleźć nowoczesne stoły do jadalni odchodzące od tradycji tworzenia z drewna. Teraz wykorzystuje się takie materiały jak szkło oraz metal.

Ostatnim żywiołem feng shui jest metal, odpowiedzialny za logikę, zdolności analityczne oraz pomaga skupić myśli więc pomocne może być jego wykorzystanie w kuchni. Jego działanie wzmocnią okrągłe kształty oraz biel, szarość i jasne pastelowe barwy.