Dokładne pranie mebli

W każdym domu czy mieszkaniu, meble są niezbędne do codziennego użytkowania lokalu. Bez względu czy stawiamy na minimalizm czy luksusy, to trzeba je tak samo często czyścić jak inne przedmioty czy powierzchnie w domu.

Czy można samodzielnie wyprać meble?

pranie mebliNa meblach tak samo często jak na podłogach czy półkach gromadzi się brud i kurz, które trzeba systematycznie usuwać. Meble drewniane, plastikowe czy metalowe można łatwo i szybko wyczyścić mokrą szmatką czy gąbką. Ewentualnie można użyć specjalnych środków czyszczących do konkretnych powierzchni. Największy problem jest zawsze z meblami tapicerowanymi, ponieważ trzeba uważać, aby ich nie zamoczyć. Zaliczamy do nich przede wszystkim wszelkiego rodzaju kanapy, fotele, narożniki czy krzesła. Posiadają one siedziska i oparcia wypełnione specjalną pianką lub gąbką, pokrytą określonym materiałem. Może to być naturalna lub ekologiczna skóra, sztruks, welur czy bawełna. Pranie mebli jest czynnością, przy której należy bardzo uważać, aby ich nie przemoczyć, bo to może się skończyć pojawieniem się pleśni, której ciężko się pozbyć. Dlatego polecane są specjalne pralnie, które zajmują się czyszczeniem mebli tapicerowanych. Dysponują one specjalnymi urządzeniami do czyszczenia na mokro lub na sucho oraz stosują profesjonale środki piorące, których nie kupimy w drogerii czy pierwszym lepszym sklepie z chemią gospodarczą. Samodzielnie możemy zaprać pojedynczą plamę, ale i z tym trzeba bardzo uważać, aby jej nie utrwalić i nie powiększyć.

Do pralni mebli często trafiają kanapy czy fotele, które na swojej powierzchni mają już stare plamy, które ich właściciel próbował wywabić, ale się mu nie udało. Takie meble na szczęście można jeszcze uratować i doczyścić, aby nabrały dawnej świetności.