Dobieramy lampy sufitowe – kilka sprawdzonych rad

Czasy, kiedy w sklepach dostępne były jedynie żyrandole w kształcie kul czy kwiatów oraz niezbyt ciekawe abażury dawno już odeszły do przysłowiowego lamusa. Obecnie producenci proponują nam bogactwo wzorów, kolorów i kształtów. Możemy kupić kinkiety, plafony, lampy sufitowe wykonane z metalu, dekoracyjne lampki nocne czy lampy podłogowe w nowoczesnych kształtach.

Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób ma problem z dobraniem odpowiedniego oświetlenie do poszczególnych domowych pomieszczeń. Marzy się nam wyjątkowa aranżacja salonu, przytulna sypialnia, nowoczesna łazienka czy stylowa kuchnia, ale nie do końca wiemy, jakie światło oraz oprawy oświetleniowe będą pasować do mebli i dodatków w wybranym przez nas stylu.
Często więc decydujemy się skorzystać z ofert sklepów proponujących wyprzedaż lamp i wybieramy wzory, które akurat są w promocji. Niektórzy popełniają jednak nieco inny błąd.
Otóż śledzą oni propozycje projektantów oraz architektów i wiernie kopiują pomysły z katalogów o urządzaniu wnętrz. Warto jednak pamiętać, że oświetlenie powinno pasować do konkretnego pomieszczenia. To co sprawdzi się w przestronnym pokoju kąpielowym, niekoniecznie będzie idealne do małej łazienki w bloku. Podobna zasada dotyczy również innych domowych pomieszczeń. Najnowsze trendy warto więc śledzić, ale lepiej podchodzić do nich z pewnym dystansem. To pozwoli nam bowiem wybierać jedynie pomysły rzeczywiście zgodne z naszym gustem oraz pasujące do wielkości naszych domowych pomieszczeń. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że zbyt duże lampy w niewielkim pomieszczeniu optycznie przytłoczą całe wnętrze. Jedno źródło światła raczej nie wystarczy. Nie możemy jednak popadać w skrajności i montować kilka zupełnie nie pasujących do siebie stylistycznie lamp.

Do ozdobnego żyrandolu warto wybrać oświetlenie boczne czy lampę podłogową, która nie rzuca się w oczy. Możemy eksperymentować ze stylami. Jednak wtedy lepiej wybierać lampy o jednym kolorze, aby nie stworzyć zupełnie przypadkowej aranżacji.