Decentralny system rekuperacji

Wytwarzanie energii i sieć energetyczna są tak skonstruowane, aby zaspokoić szczytowe zapotrzebowanie na moc. Zastosowanie właściwej wentylacji, odzysku jest efektywnym kosztowo, zrównoważonym i szybkim sposobem na zmniejszenie globalnego zużycia energii i zapewnienie lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach oraz ochronę budynków i środowiska.

Zasada działania rekuperacji decentralnej

rekuperacja decentralnaWentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja decentralna) jest procesem odzyskiwania energii w mieszkalnych i komercyjnych systemach HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji), który wymienia energię zawartą w normalnie usuwanym powietrzu z budynku lub klimatyzowanej przestrzeni, wykorzystując ją do uzdatniania (wstępnego przygotowania) przychodzącego zewnętrznego powietrza wentylacyjnego. Konkretny sprzęt zaangażowany w ten proces może być nazywany wentylatorem z odzyskiem energii (w skrócie ERV). W cieplejszych porach roku system ERV wstępnie chłodzi i osusza. W chłodniejszych porach roku system nawilża i wstępnie ogrzewa. Rekuperacja pomaga projektom HVAC spełnić standardy wentylacyjne i energetyczne, poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach i zmniejsza zużycie energii. Działanie systemu rekuperacji umożliwia instalacjom HVAC utrzymanie wilgotności względnej wewnątrz pomieszczeń na poziomie 40-50%, zasadniczo w każdych warunkach. Efektywność tego systemu to stosunek energii przekazywanej pomiędzy dwoma strumieniami powietrza do całkowitej energii transportowanej przez wymiennik ciepła.

Przy różnorodności produktów na rynku, efektywność również będzie się różnić. Prowadzone są badania mające na celu zwiększenie sprawności wymiany ciepła do 90%. Zastosowanie nowoczesnej, niskokosztowej technologii gazowo-fazowych wymienników ciepła pozwoli na znaczną poprawę efektywności.