Dbamy o bezpieczeństwo psa

Posiadanie czworonoga w domu to niesamowita frajda i radość, jaką może dać kot, pies, świnka morska lub szczur hodowlany. Jeżeli posiadamy psa, to jedną z jego podstawowych aktywności będzie codzienny spacer. Dlatego będziemy musieli się zaopatrzyć w konieczne akcesoria gwarantujące psu komfort, a przechodniom bezpieczeństwo.

Zakup odpowiedniej obroży

obroża dla psaZ pewnością konieczny będzie zakup obroży, smyczy i kagańca, w przypadku bardziej niepozornych, miniaturowych psiaków – szelek i kubraczka. Kaganiec jest nieodzowny dla dużych lub agresywnych psów i należy pamiętać, że groźnie wyglądający pitbull powinien nosić kaganiec, podobnie jak obrożę przystosowaną do swoich rozmiarów i swojego zachowania. Jest to podyktowane unikaniem sytuacji, kiedy nasz pies sprawia swoim wyglądem i brakiem zabezpieczenia w postaci kagańca,  że ludzie przechodzą na drugą stronę ulicy. Bez kagańca szybko skończymy z mandatem w kieszeni. Podobnie ma się sytuacja z psiakiem, który wprawdzie wygląda jak przytulanka, ale jest bardzo agresywny i łapie przechodniów za nogawki – kaganiec i dobra obroża dla psa są również nieodzowne. Bardzo ważna jest obroża dla psa noszona przez niego na spacerach. Ponownie, zależnie od masy psa i jego zachowań, może wystarczyć delikatna i miękka obroża wyściełana od wewnątrz aksamitem, obroża dla psa obronnego będzie raczej solidną kolczatką lub grubą obrożą skórzaną. Obroża powinna mieć zapięcie odpowiednio dobrane do podpięcia smyczy, aby przy naprężeniach nie rozłączyły się. Obroża, o ile nie jest to kolczatka, może być noszona przez psy nawet cały dzień, co pozwoli im na oswojenie się z nią, zwłaszcza w początkowym okresie noszenia obroży. Smycz to ostatni z omawianych tu elementów i również wpisuje się w powyższy schemat racjonalnego wyboru – zwykła, teleskopowa smycz o regulowanej długości lub solidny i gruby rzemień dla dużych psów obronnych.

Podsumowując, posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale również obowiązki i odpowiedzialność, jaką ponosimy zarówno za psa, jak i za osoby trzecie przebywające w jego towarzystwie, a wyprowadzając go w miejsca publiczne, ponosimy pełną odpowiedzialność za psie zachowanie i szkody przez niego wyrządzone.