Customowe warianty strzelb

Fabryczne strzelby mają w zupełności wystarczające osiągi by mogły być używane na polowaniach, dlatego niemal nie zdarza się by którykolwiek myśliwy w jakikolwiek sposób modyfikował broń używaną podczas polowań. Właściciele prywatnej broni, natomiast, preferują spersonalizowaną broń, dobrze dopasowaną do własnych umiejętności i preferencji.

Strzelby wykonywane na zamówienie

strzelby podlaskieStrzelby, podobnie jak każda inna broń palna, mogą być modyfikowane tak, by ich osiągi były lepsze, a charakterystyka strzelecka inna. Myśliwi przede wszystkim starają się o zamontowanie przewężenia, nazywanego kaczym dziobem, w lufie strzelby, które znacznie zwęża skupienie śrutu, jeśli strzelają takowym na polowaniach, oraz łódki i siodła na amunicję na kolbach czy korpusach broni. Do wykonywania modyfikacji zazwyczaj wynajmowani są najlepsi rusznikarze, którzy modyfikują strzelby Podlaskie ma jednego takiego rusznikarza, bardzo dobrze znanego w kręgach łowieckich, a zajmującego się właśnie wszelkiego rodzaju strzelbami. Można u niego naprawiać i modyfikować strzelby klasyczne, bokówki czy nawet niestandardowe modele, często będące jednorazowymi konstrukcjami czy prototypami. Rusznikarz ten współpracuje nie tylko z kołami łowieckimi, ale również z grupami rekonstrukcyjnymi czy nawet ze strzelcami sportowymi, więc zajmuje się zarówno naprawą jak i modyfikacją broni, oraz wykonywaniem grawerów na korpusach czy lufach.

Broń od tego rusznikarza zazwyczaj wyróżnia się spośród fabrycznych strzelb celnością, niezawodnością czy nawet zdobieniami, i zawsze jest dopasowywana do potrzeb i umiejętności jej właściciela. Strzelcy bardzo rekomendują owego rusznikarza, przede wszystkim za doskonałą jakość usług i precyzyjne wykonanie nawet najtrudniejszej modyfikacji.