Co sprawdzić przed zakupem lampy dziecięcej?

Wbrew pozorom, stworzenie lampy nie jest aż tak proste, jakby się wydawało. Kiedy wchodzimy do sklepu i widzimy te wszystkie nowoczesne lampy sufitowe, lampy do salonu, czy lampy dziecięce, wydaje nam się, że przecież ich stworzenie nie jest wcale takie trudne. A tak naprawdę proces technologiczny dzięki któremu są tworzone te wszystkie produkty może być naprawdę skomplikowany. Jakie dane powinniśmy mieć do zaprojektowania odpowiedniego procesu technologicznego?

Dokumentacja związana z produkcją lampy

Do wykonania projektu procesu technologicznego musimy dysponować odpowiednią bazą danych, obejmującą: dokumentację konstrukcyjną, program produkcyjny oraz pełną informacją dotyczącą będących do dyspozycji środków produkcji: dokumentacja konstrukcyjna – pełna powinna zawierać następujące pozycje: rysunek ofertowy; schemat kinematyczny; rysunek zestawieniowy całości; rysunki zestawieniowe zespołów, podzespołów; rysunki wykonawcze poszczególnych części; warunki techniczne projektowanego urządzeni; opracowaną dla niego dokumentację techniczno – ruchową. Uzupełnieniem dokumentacji konstrukcyjnej mogą być różnego typu schematy jak: schemat instalacji elektrycznej, hydraulicznej, pneumatycznej.

lampy dziecięceProgram produkcyjny – stanowi całokształt wyrobów możliwych do wyprodukowania w przedsiębiorstwie w określonym przedziale czasu. Jest on opracowywany na podstawie rozeznania rynku, stanu parku maszynowego i wyposażenia przedsiębiorstwa oraz technicznego doświadczenia i kwalifikacji zawodowych personelu. Program produkcji jest podstawą do ukształtowania wielkości produkcji, asortymentu produkcji oraz profilu produkcji. Niezbędnym czynnikiem dla technologa do opracowania procesu technologicznego jest wielkość produkcji na poszczególne lata lub na określoną jednostkę czasu. Do charakterystyki wielkości produkcji przyjmuje się najczęściej 1 rok. Z reguły całkowitą wielkość produkcji rozbija się na serie produkcyjne i dla nich opracowuje się proces technologiczny. Wielkość serii jest czynnikiem najbardziej wpływającym na opracowanie procesu. Rozróżnia się 5 rodzajów produkcji: jednostkową; małoseryjną; seryjną; wielkoseryjną; masową.

Znajomość formalnej strony procesu technologicznego pozwala dokładniej kreować oczekiwania wobec danego produktu. Jeśli przykładowe lampy dziecięce, które nas interesują, zostały wyprodukowane na szeroką skalę, możemy teoretycznie spodziewać się niższej jakości wykonania. Z drugiej strony, skoro wysoka liczba ich egzemplarzy opuściła fabrykę, może oznaczać to, iż projekt okazał się sukcesem. Warto wtedy sprawdzić w Internecie, jakie opinie wystawiają użytkownicy danego produktu. Metoda ta okazuje się skuteczna nie tylko w przypadku wyboru lampy, ale również w przypadku decyzji o zakupie samochodu.

Dostęp do schematów należących do dokumentacji technicznej pozwoli nam określić, jak przemyślany był projekt danego produktu. Jeśli znajdziemy jakieś nielogiczne rozwiązania, których przyczyn zastosowania nie możemy znaleźć, może powinniśmy jeszcze raz rozważyć zakup lampy do pokoju dziecięcego lub też innego przedmiotu?