Ciepło z kominka w domu

kominekŻywy ogień od zawsze fascynował człowieka. Od wieków uwielbiamy siedzieć przy ognisku i wpatrywać się w migoczące płomienie, dlatego nic dziwnego, że wielu z nas pragnie ogrzewać swój dom tą tradycyjną metodą.

Obecnie najbardziej efektownym sposobem na wprowadzenie ognia do domu są kominki. Wybór w tym zakresie jest ogromny, od tradycyjnych murowanych kominków, poprzez wkłady kominkowe na biokominkach kończąc. Te ostatnie są o tyle ciekawe, że można je zamontować w dowolnym miejscu, gdyż nie wymagają instalacji kominowej.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kominka się zdecydujmy, powinniśmy mu zapewnić odpowiednią oprawę. A wybór mamy ogromny, od tradycyjnych murowanych opraw z kamienia czy cegły po nowoczesne otwarte formy. Wiele zależy od tego gdzie przewidujemy jego umieszczenie ( na środku ściany, w rogu, czy może na środku pomieszczenia).
Trochę zapomnianą alternatywą dla kominków są piece kaflowe. A szkoda, bo są to bardzo praktyczne źródła ciepła. Odpowiednio wyposażone mogą między innymi grzać wodę do mycia. Piec wybudowany z ładnych kafli będzie stanowił przykuwającą wzrok ozdobę pokoju lub kuchni.
Pamiętajmy by przed piecem lub kominkiem położyć odpowiednie niepalne podłoże. Gorący węgielek bez problemu wypali dziurę w drewnianej podłodze, a nawet może spowodować pożar. Projekt budowanego kominka powinien też przewidywać miejsce do przechowywania paliwa (np. klocków drewna) a także narzędzi potrzebnych do rozpalania i czyszczenia pieca. Należy też pamiętać o odpowiednim pojemniku na popiół.

Jednak kiedy już uwzględnimy wspomniane kwestie i postawimy wymarzony kominek będziemy mogli spokojnie cieszyć się widokiem płomieni i bijącym od nich ciepłem, bez obawy o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.