Budownictwo modułowe to przyszłość czy już teraźniejszość?

Człowiek ma to do siebie, że lubi się rozwijać i odkrywać nowe technologie i rozwiązania. Alternatywne rozwiązania powstają także w budownictwie. Coraz większą popularnością cieszą się kontenery modułowe, które wobec coraz bardziej drogiego budownictwa konwencjonalnego oraz rosnących cen mieszkań, stanową coraz to bardziej ciekawsze rozwiązanie.

Czy budownictwo modułowe zrewolucjonizuje budownictwo?

kontenerObecnie z możemy zrobić niemalże dowolne pomieszczenie, także i mieszkalne. Na rynku mamy małe kontenery stróżówki, kontenery handlowe czy też kontenery sanitarne. W większych firmach produkcyjnych często są także używane jako pomieszczenia dla pracowników czy też szatnie. Tego typu budowle są stosowane z coraz większym powodzeniem nie tylko jako rozwiązania tymczasowe jak np. zakwaterowanie tam ludzi poszkodowanych w ramach powodzi czy innych katastrof naturalnych. Nie są to już tylko osiedla socjalne dla najuboższych. Dzisiejsze możliwości sprawiają, że kontenery mieszkalne stają się pełnoprawnymi domami także zamożnych ludzi. Do ich stosowania zachęca przede wszystkim bardzo niska cena i szybki termin realizacji budowy. Planując dom z kontenerów najpierw zakładamy sobie z ilu modułów ma składać się nasz dom, a następnie projektujemy je według naszego uznania. Firma produkująca kontenery może je dla nas nawet zaaranżować w środku i tym samym dostarczyć już w pełni gotowe elementy. Najczęściej przygotowanie takich kontenerów trwa kilka dni, a samą budowę możemy w pełni sfinalizować nawet w tydzień. Domy te trzeba jednak dobrze ocieplić, gdyż materiały z jakich stworzone są kontenery nie zapewnią odpowiednio dobrej izolacji. Mimo, że takie kontenery mieszkalne możemy postawić na dowolnym rodzaju podłoża i w późniejszym czasie dowolnie przemieszczać, to jednak jeśli naszym celem jest stałe osiedlenie się, powinniśmy przytwierdzić nasze kontenery modułowe fundamentami do podłoża, gdyż tylko wtedy będą one w świetle prawa uznawane za domy.

Dopiero wtedy nie będziemy mieć problemu z uzyskaniem wszelkich pozwoleń na podłączenie takiego domu do wodociągów i sieci elektrycznej. Dzisiejsze wzornictwo i architektura pozwalają na stworzenie z kontenerów budynków naprawdę cieszących oko.