Budowa taśm do przenośników

Podajniki taśmowe są jednymi z najczęściej używanych środków transportujących używanych w przedsiębiorstwach wielu branż. Producenci oferują bardzo różne taśmy do przenośników dostosowane do ładunków i warunków pracy. W wielu transporterach stosowane są uniwersalne taśmy wykonane z gumy.

Budowa i zastosowania taśm podajnikowych z gumy  

taśmy gumoweNajczęściej stosowanym rodzajem podajników są urządzenia z nośnikiem wykonanym z gumy. Wykorzystuje się je zarówno na placach budów, przemyśle wydobywczym jak i w branży spożywczej. Spektrum zastosowań jest ogromne a wszystko zależy o komponentów jakie zostały użyte do budowy taśmy. Podstawowe składniki, z których zbudowane są taśmy gumowe to guma rdzeniowa otaczająca warstwy tkanin poliestrowych lub poliamidowych oraz gumowe warstwy wierzchnie. Warstwowa budowa taśm transportujących zapewnia odpowiednią elastyczność i wytrzymałość mechaniczną. Powierzchnia taśm transportujących z gumy jest pokrywana obustronnie tworzywami sztucznymi nadającymi odpowiednią odporność mechaniczną i na czynniki środowiska pracy. Powierzchnia taśm gumowych pokrywana jest aplikacjami antypoślizgowymi. Aby poprawić efektywność transportu taśm umieszcza się na nich wykonane z gumy lub tworzyw zabieraki i falbany. Taśmy wykonywane z gumy dostarczane są w postaci bezkońcowej dopasowanej do podajnika lub w postaci pasów, które należy zgrzać w procesie wulkanizacji. Proces zgrzewania taśm może być wykonywany w dowolnym miejscu dzięki zastosowaniu przenośnych pras wulkanizacyjnych.

Przenośniki taśmowe z nośnikiem gumowym to najbardziej uniwersalny rodzaj transportera używany w najróżniejszych branżach. Świetnie sprawdzają się w transporcie materiałów sypkich, kruszyw, towarów w mniejszych lub większych opakowaniach oraz drobnicy. Mnogość zastosowań jest wynikiem zastosowań odmiennych taśm gumowych.