Bezpieczeństwo pracy przy prasach krawędziowych

 

W branży przemysłowej używamy najczęściej takich materiałów jak stal, który wykorzystujemy jako konstrukcji i szkieletów budynków. Budujemy z nich tory kolejowe, podwozia samochodowe czy statki. Ponadto aluminium wykorzystywane do produkcji  na przykład puszek. Innym materiałem jest brąz, z którego wykonujemy między innymi pomniki oraz mosiądz z czego robione są na przykład okucia do mebli.

Zabezpieczenia w prasach krawędziowych

prasy krawędziowe z zabezpieczeniemWszystko to łączy jedna rzecz. Mianowicie potrzebna jest precyzja do wykonywania wszystkich tych przedmiotów. Tylko precyzyjne i dokładnie wykonane przedmioty mają rację bytu dlatego coraz częściej korzysta się z pras krawędziowych. Jest to komputerowo sterowany sprzęt mający szybko i precyzyjnie modelować wybrany kształt. Wszelkie rzeźbienia na okuciach czy wgłębienia w puszkach są możliwe właśnie dzięki temu urządzeniu. Możemy wyróżnić wiele rodzajów pras. Między innymi hydrauliczne, wyróżniające się siłą nacisku osiągającą nawet kilka ton, poza tym elektryczne charakteryzuje się szybkością i produkcją masową małych części o konkretnym kształcie. Ponadto są jeszcze prasy krawędziowe z zabezpieczeniem. W nowym maszynach zainstalowany jest system bezpieczeństwa. Nadajniki i odbiorniki wbudowane są w taki sposób, aby monitorować dolną krawędź stempla. Jest wiele systemów bezpieczeństwa ale wszystkie oparte są na kontroli wizualnej. Najpopularniejsze zabezpieczenia to te, które monitorują poprzez laser. Skupia się bardzo wiele uwagi aby zabezpieczyć pracę maszyny jak i pracownika.

Wszyscy muszą mieć zapewnione podstawowe bezpieczeństwo i higienę pracy. Poza pracą sensu stricte ważnym aspektem jest moment wymiany części w maszynie lub jej konserwacja. Wówczas wykonujący tą czynność również objęty jest zasadami bezpieczeństwa. Pracy krawędziowe odgrywają w dzisiejszych czasach dużą rolę w przemyśle, bez nich nie mógłby istnieć.