Badanie gruntowe potrzebne do budowy oczyszczalni

Budowa własnej oczyszczalni ścieków to dzisiaj bardzo popularny sposób na gospodarkę ściekami komunalnymi powstałymi w budynkach jednorodzinnych. Oczyszczalnie są tanie a ich eksploatacja nie jest zbytnio wymagająca. Dodatkowo oczyszczalnie można zbudować nawet samemu, potrzebne jest tylko odpowiednie pozwolenie.

Konieczność wykonania profesjonalnych badań gruntów dla oczyszczalni ścieków

profesjonalne badanie gruntu pod oczyszczalnieOtrzymanie pozwolenia na budowę oczyszczalni nie jest takie oczywiste, jak się większości osobom wydaje. Pewną przeszkodą jest rodzaj gruntu, w który będziemy odprowadzać oczyszczone ścieki. Nie potrzeba do tego jakichś złożonych przepisów, aby się zorientować, że ścieki powinny być jak najszybciej odprowadzone do głębszych partii gruntu. Pewną przeszkodą będą grunty słabo przepuszczalne, które będą stanowiły barierę dla tych ścieków. Aby sprawdzić jaki rodzaj gruntu znajduje się pod ziemią należy przeprowadzić profesjonalne badanie gruntu pod oczyszczalnie dające nam ogólny obraz tego, co znajduje się pod spodem. Takimi badaniami zajmują się firmy geologiczne, które wykonują odwierty w miejscu, gdzie chcemy zlokalizować oczyszczalnie, pobierając tam jednocześnie próbki gruntu. Po zbadaniu ich w laboratorium uzyskujemy informacje, na podstawie której można stwierdzić, co dalej możemy zrobić. Nieraz wystarczy tylko wymienić grunt, aby oczyszczalnia funkcjonowała prawidłowo, nie trzeba zawsze rezygnować z inwestycji w przypadku niewłaściwego podłoża.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków możemy wykonać niemal wszędzie, pod warunkiem odpowiednich warunków gruntowych. Aby nie było w tym przypadku samowolki urzędnicy oceniają rodzaj podłoża na podstawie badań geologicznych i w przypadku niewłaściwego projektu zgłaszają go do poprawki, wtedy projektant musi się do tego odnieść w odpowiedni sposób.